Wywiad: Czy uprawa kukurydzy może być opłacalna?

poniedziałek, 19 stycznia 2015 10:43

Przedstawiamy wywiad Anny Rogowskiej z panem Janem Reczkiem (na zdjęciu), właścicielem 800 ha gospodarstwa w Kilianowie (Kąty Wrocławskie), na temat opłacalności uprawy kukurydzy i jego doświadczeń na tym polu.

 

Rzepak ozimy – jak ustala się rekomendacje agrotechniczne dla poszczególnych odmian

czwartek, 10 lipca 2014 08:14

Zadaniem hodowców jest stworzenie nowych odmian, które cechują się wysokim potencjałem plonowania, wydają plon lepszej jakości i posiadają korzystne, pożądane przez rynek cechy (wyższą zimotrwałość, lepszą tolerancję na choroby czy wyższą odporność na osypywanie się nasion) oraz lepiej adaptują się do lokalnych warunków.

 

Kierunki hodowli rzepaku – rozmowa z przedstawicielem jednej z firm hodowlano-nasiennych

wtorek, 10 czerwca 2014 06:50

Przedstawiamy rozmowę Anny Rogowskiej z Tomaszem Pakosem, przedstawicielem jednej z firm hodowlano-nasiennych na temat rzepaku, jego roli we współczesnym rolnictwie i gospodarce oraz tendencjach w hodowli.

 

O bananach z niebieską naklejką – rozmowa z Prezesem marki Chiquita

wtorek, 15 października 2013 10:31

W związku z prowadzoną przez markę Chiquita kampanią billboardową “Nic nie smakuje tak jak Chiquita”, serwis PrzeglądHandlowy.pl postanowił zadać kilka pytań szefowi polskiego oddziału tej bananowej marki.

 

Wzrost produkcji drobiu w Polsce musi być skorelowany ze wzrostem jakości

wtorek, 10 września 2013 05:11

Od 2004 roku, czyli od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, krajowa produkcja drobiu, jak podaje raport GUS za 2012 r., wzrosła ponad 2,5-krotnie, a eksport ponad 12-krotnie. Mięso drobiowe jest eksportowane, głównie do krajów Unii Europejskiej, gdzie ostre kryteria obecności związków chemicznych poddane są niezależnej od producenta i organizacji handlowej, skutecznej kontroli.

 

Wywiad: organiczne nawozy o spowolnionym uwalnianiu azotu

poniedziałek, 02 września 2013 09:19

Przedstawiamy rozmowę z panią dr hab. Lidią Sas-Paszt na temat organicznych nawozów o spowolnionym uwalnianiu azotu.

 

Wykorzystanie osiągnięć biotechnologii morskiej w celu biostymulacji plonu zbóż

poniedziałek, 05 sierpnia 2013 11:29

Prezentujemy wywiad z Panią dr hab. Barbarą Murawską na temat wykorzystania osiągnięć biotechnologii morskiej w celu biostymulacji plonu zbóż.

 

Prawie wszystko o owadach zapylających

piątek, 19 lipca 2013 10:37

Owady zapylające są tak samo ważnym elementem produkcji ogrodniczej, jak agrotechnika, nawożenie czy ochrona roślin. Rozmowa z dr. Dariuszem Teperem, pracownikiem naukowym w Zakładzie Zapylania Roślin Oddziału Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach o znaczeniu i bezpieczeństwie zapylaczy.

 

Rozmowa z Panem Błażejem Springerem na temat rozwoju hodowli rzepaku

wtorek, 02 lipca 2013 08:44

Anna Rogowska: Znaczenie rzepaku stale rośnie. W Polsce zbiory już kilka lat temu przekroczyły 2 mln ton. W jaki sposób firmy hodowlane zaspakajają rosnący popyt na rzepak?
Błażej Springer: Rzepak ozimy jest niezmiennie najważniejszą rośliną oleistą w strefie klimatu umiarkowanego, a więc w całej Europie. Powierzchnia uprawy rzepaku w Europie wykazuje tendencję zwyżkową. Oczywiście powodzenie tej uprawy jest uzależnione w dużej mierze od jakości materiału siewnego. W skali kontynentu upodobania na nasiona rzepaku są różne – w Europie zachodniej i południowej od lat przeważają odmiany hybrydowe, w naszym kraju prym w repartycji odmian wiodą cały czas odmiany populacyjne. Z roku na rok rośnie udział certyfikowanych nasion rzepaku, którymi obsiewane są pola. To cieszy! Rosnący popyt na nasiona jest kołem zamachowym dla hodowli i nasiennictwa rzepaku. Hodowla – inwestuje i produkuje coraz więcej nowych, lepszych odmian natomiast nasiennictwo namnaża materiał siewny na potrzeby odbiorcy – rolnika.

 

Wykorzystanie nawozów opartych o ekstrakty z alg – wywiad z dr Magdaleną Kapłan

wtorek, 28 maja 2013 11:53

W wielu europejskich krajach rolnicy od wieków używają wodorostów (alg) lub ich wyciągów w celu nawożenia swoich upraw. Naukowo wykazano, że wyciągi z alg morskich zawierają makroskładniki – Ca, K, P, mikroskładniki – tj. Fe, Cu, Zn, B, Mn, Co i Mo, aminokwasy, witaminy, cytokininy, gibereliny, auksyny, kwas abscysynowy.

 
«pierwszapoprzednia123następnaostatnia»

Strona 1 z 3