Jak zabezpieczyć zwierzęta przed chorobą niebieskiego języka?

środa, 01 kwietnia 2015 14:07

Organizacje rolników w niektórych krajach Unii Europejskiej domagają się podjęcia zdecydowanych działań mających na celu ograniczenie występowania choroby niebieskiego języka.


Rolnicy w Wielkiej Brytanii obawiają się, że choroba może po czterech latach znów pojawić się w ich kraju. W Hiszpanii ministerstwo rolnictwa wprowadziło w części kraju obowiązkowe szczepienia przeciwko chorobie niebieskiego języka. Obszar ze szczepionymi zwierzętami ma stworzyć strefę buforową zabezpieczającą przed przenoszeniem choroby z Maroka.

Jednak szczepienia stanowią dodatkowe obciążenie finansowe dla rolników, których sytuacja ekonomiczna i tak nie jest łatwa. Rolnicy wnioskują więc o wprowadzenie darmowych szczepień.

Bułgarski rząd na prośbę rolników przeznaczył 4,6 mln lew bułgarskich (około 9,5 mln zł) na szczepienia przeciwko tej chorobie, tak aby wiosną bieżącego roku zaszczepione były wszystkie owce i całe bydło. W Rumunii straty hodowców owiec spowodowane przez chorobę niebieskiego języka przekraczają 8 mln euro (32 mln zł).

Źródło: Agra Europe / Centralna Biblioteka Rolnicza