Ptasia grypa wpływa na spadek cen soi i kukurydzy w USA

czwartek, 30 kwietnia 2015 14:56

W zeszłym tygodniu na giełdzie w Chicago odnotowano wyraźne zniżki notowań kukurydzy i soi, co może mieć związek ze spodziewanym spadkiem zużycia obu tych kluczowych gatunków ziarna. Spowodowane to jest skutkami występowania ptasiej grypy. Meksyk, będący największym odbiorcą żywych kurcząt i jaj z amerykańskiego stanu Iowa, zawiesił import tych produktów.


W poprzedni poniedziałek Amerykański Departament Rolny (USDA) potwierdził występowanie ptasiej grypy w wielu zakładach hodowli kurcząt w stanie Iowa. Tutaj sytuacja jest najpoważniejsza – podaje się, że zostało zainfekowanych kilka milionów ptaków. Występowanie ptasiej grupy nie ogranicza się tylko do Iowa, przypadki tej groźnej choroby zostały stwierdzone w dwunastu innych stanach na terenie USA.

Wraz z coraz szerszym rozprzestrzenia się ptasiej grypy wewnętrzne zużycie paszowe soi i kukurydzy może się zmniejszać, co w połączeniu z wyjątkowo silnym dolarem amerykańskim (słaba konkurencyjność w eksporcie) może oznaczać dalsze spadki notowań soi i kukurydzy w USA.

Źródło: FAMMU/FAPA