A+ R A-


Od początku ubiegłego miesiąca marcowa seria na soję systematycznie drożeje wspierana przez silny popyt eksportowy oraz przede wszystkim przez rosnące zaangażowanie kapitału spekulacyjnego. W połowie lutego seria ta z łatwością przebiła swoje poprzednie maksima ze stycznia oraz grudnia i września 2013.

Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy przedstawiło informację na temat rozpoczęcia kampanii siewnej na Ukrainie.

Sięgamy po nie codziennie. Warzywa i owoce są nieodłącznym elementem polskiej kuchni, stylu życia. Niewielu konsumentów – sięgając chociażby po jabłko czy krojąc pomidora – zdaje sobie sprawę, że jako kraj jesteśmy prawdziwym potentatem w ich produkcji. Ponadto polskie warzywa i owoce każdego roku podbijają kolejne rynki eksportowe.

W bieżącym sezonie 2013/14 produkcja słonecznika na świecie powinna wzrosnąć o 6,2 mln ton do rekordowego poziomu 41,6 mln głównie dzięki wzrostowi produkcji w Unii, Turcji, WNP (Rosji i Ukrainie) oraz Chinach – podała FAMMU/FAPA na podstawie wyliczeń Oil World.

International Grains Council ocenia, że zbiory kukurydzy na świecie w 2013/2014 roku gospodarczym osiągną rekordowy poziom 948 mln ton, czyli zwiększą się o 10% w porównaniu z poprzednim rokiem.

W ostatnim czasie zostały opublikowane dwa niezależne raporty: Międzynarodowego Instytutu Propagowania Upraw Biotechnologicznych (ISAAA) oraz Międzynarodowego Instytutu Badań Polityki Żywnościowej (IFPRI), które potwierdziły, że biotechnologia roślin przynosi pozytywne korzyści rolnikom na całym świecie. Może ona też pomóc rolnikom dostosować się do zachodzących zmian klimatycznych.

Cieplejsze ostatnie dni wpłynęły na spadek cen polskich ogórków szklarniowych. Cena hurtowa na Rynku w Broniszach wahała się w zeszłym tygodniu pomiędzy 9 a 11 zł za kilogram. Wcześniej kilogram kosztował 12-13 złotych.

Zgodnie z zatwierdzonym planem zbiory zbóż w 2014 r. powinny wynieść nie mniej niż 9 mln ton. Produkcja ziemniaków wyniesie 1,6 mln ton, buraków cukrowych – 4,7 mln ton, słomy lnianej – 170 tys. ton, nasion rzepaku – 1,02 mln ton, warzyw – 518 tys. ton, owoców i jagód – 140 tys. ton, roślin pastewnych dla dużych farm państwowych – 8,32 mln jednostek pokarmowych.

Specjaliści z francuskiej Strategie Grains oraz z ministerstwa rolnictwa USA oceniają, że zbiory rzepaku w 28 krajach Unii Europejskiej w 2013/14 roku w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosną o 1,3 mln ton i osiągną poziom 20,8 mln ton.

Strona 6 z 38

Polecamy:

Nowe kompleksowe spojrzenie na odżywianie porzeczki czarnej

Nowe kompleksowe spojrzenie na odżywianie porzeczki czarnej

Od wielu lat Polska jest największym producentem owoców porzeczki czarnej na świecie. Według danych IBA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Porzeczki Czarnej (ang. – International Blackcurrant Association)...

Wywiad: Czy uprawa kukurydzy może być opłacalna?

Wywiad: Czy uprawa kukurydzy może być opłacalna?

Przedstawiamy wywiad Anny Rogowskiej z panem Janem Reczkiem (na zdjęciu), właścicielem 800 ha gospodarstwa w Kilianowie (Kąty Wrocławskie), na temat opłacalności uprawy kukurydzy i jego...

Produkcja TV

Zobacz film
Bydło (23 filmy)
Zobacz film
Kury (13 filmów)
Zobacz film
Zobacz film
Owce (5 filmów)
Zobacz film
Prace na polu (25 filmów)
Zobacz film
Środki produkcji (13 filmów)
Zobacz film
Trzoda chlewna (11 filmów)
Zobacz film
Uprawy (23 filmy)

Rośliny uprawiane

.