A+ R A-


Języczkiem uwagi jest rozwój sytuacji na Ukrainie. Jakkolwiek nasz wschodni sąsiad w większości pozbył się rzepaku ze starych zbiorów, to pojawiły się (być może przedwczesne) obawy o import do Unii z tego kierunku po okresie letnim.

Udany start rzepaku

Według danych GUS, w 2013 roku ogólna powierzchnia zasiewów rzepaku i rzepiku wynosiła w Polsce około 923 tys. ha, z czego ogromną większość stanowił rzepak ozimy. Jest on obecnie zdecydowanie najchętniej uprawianą rośliną oleistą w Polsce. Wynika to między innymi z szerokiego zastosowania nasion rzepaku w przemyśle. Są one świetnym surowcem do produkcji oleju spożywczego. Poza tym znajdują zastosowanie jako dodatek do pasz. Znajdują zastosowanie w przemyśle naftowym. Estry kwasów tłuszczowych stosuje się jako dodatek do paliw. Tak szerokie zastosowanie rzepaku powoduje, że zainteresowanie jego uprawą systematycznie rośnie i niebawem areał jego uprawy przekroczy zapewne milion hektarów.

Na podwarszawskim rynku hurtowym Bronisze importowane ogórki w porównaniu do cen sprzed roku są tańsze średnio o 12%, ale krajowe warzywa szklarniowe pozostają droższe o około 6%. Cena kilograma ogórków w ofercie hurtowej waha się od 6 do 7,50 zł.

Od początku ubiegłego miesiąca marcowa seria na soję systematycznie drożeje wspierana przez silny popyt eksportowy oraz przede wszystkim przez rosnące zaangażowanie kapitału spekulacyjnego. W połowie lutego seria ta z łatwością przebiła swoje poprzednie maksima ze stycznia oraz grudnia i września 2013.

Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy przedstawiło informację na temat rozpoczęcia kampanii siewnej na Ukrainie.

Sięgamy po nie codziennie. Warzywa i owoce są nieodłącznym elementem polskiej kuchni, stylu życia. Niewielu konsumentów – sięgając chociażby po jabłko czy krojąc pomidora – zdaje sobie sprawę, że jako kraj jesteśmy prawdziwym potentatem w ich produkcji. Ponadto polskie warzywa i owoce każdego roku podbijają kolejne rynki eksportowe.

W bieżącym sezonie 2013/14 produkcja słonecznika na świecie powinna wzrosnąć o 6,2 mln ton do rekordowego poziomu 41,6 mln głównie dzięki wzrostowi produkcji w Unii, Turcji, WNP (Rosji i Ukrainie) oraz Chinach – podała FAMMU/FAPA na podstawie wyliczeń Oil World.

International Grains Council ocenia, że zbiory kukurydzy na świecie w 2013/2014 roku gospodarczym osiągną rekordowy poziom 948 mln ton, czyli zwiększą się o 10% w porównaniu z poprzednim rokiem.

W ostatnim czasie zostały opublikowane dwa niezależne raporty: Międzynarodowego Instytutu Propagowania Upraw Biotechnologicznych (ISAAA) oraz Międzynarodowego Instytutu Badań Polityki Żywnościowej (IFPRI), które potwierdziły, że biotechnologia roślin przynosi pozytywne korzyści rolnikom na całym świecie. Może ona też pomóc rolnikom dostosować się do zachodzących zmian klimatycznych.

Cieplejsze ostatnie dni wpłynęły na spadek cen polskich ogórków szklarniowych. Cena hurtowa na Rynku w Broniszach wahała się w zeszłym tygodniu pomiędzy 9 a 11 zł za kilogram. Wcześniej kilogram kosztował 12-13 złotych.

Strona 6 z 38

Polecamy:

Rosyjskie embargo na jabłka: lekcja dla producentów i eksporterów

Rosyjskie embargo na jabłka: lekcja dla producentów i eksporterów

Rosyjskie embargo nie dało możliwości, ale lekcję, ile Polscy eksporterzy jabłek muszą się jeszcze nauczyć.

Sadownikom pod rozwagę: Ekonomiczne aspekty produkcji sadowniczej

Sadownikom pod rozwagę: Ekonomiczne aspekty produkcji sadowniczej

Rosyjskie embargo spowodowało swoiste trzęsienie ziemi. I jak każdy kataklizm coś burzy, ale też i uczy, prowokuje do ponownego, mądrzejszego „poukładania” naszego świata. Aby można...

Produkcja TV

Zobacz film
Bydło (23 filmy)
Zobacz film
Kury (13 filmów)
Zobacz film
Zobacz film
Owce (5 filmów)
Zobacz film
Prace na polu (25 filmów)
Zobacz film
Środki produkcji (13 filmów)
Zobacz film
Trzoda chlewna (11 filmów)
Zobacz film
Uprawy (23 filmy)

Rośliny uprawiane

.