A+ R A-


Jak informuje Komisja Statystyczna Organizacji Narodów Zjednoczonych, z przeprowadzonych w latach 2009-2012 analiz wynika, że Holandia była największym światowym eksporterem i reeksporterem owoców i warzyw na świecie (włączając w tę wielkość również owoce cytrusowe).

Pogorszenie się pogody wraz ze spadkiem temperatur spowodowały ograniczenia w handlu bazarowym. W wyniku tego mniejszy jest popyt na warzywa i owoce w obrocie hurtowym. Przełom stycznia i lutego, jak wynika z obserwacji, to najniższe obroty na rynkach hurtowych, ponieważ w tym okresie handel na wolnym powietrzu zostaje wyraźnie ograniczony. Na początku lutego należy spodziewać się ożywienia w eksporcie polskich warzyw, szczególnie kapusty, cebuli i marchwi.

W 2013 roku w Kazachstanie wzrost areału oraz sprzyjająca aura przyczyniła się do 43% wzrostu produkcji słonecznika do rekordowego poziomu 573 tys. ton – donosi FAMMU/FAPA.

Wysokie ceny krajowych ziemniaków i ich nie najlepsza jakość spowodowały, że opłacalny stał się import ziemniaków z Europy Zachodniej. Znacznie wcześniej niż rok temu pojawiły się także młode cypryjskie ziemniaki. Odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku cebuli i marchwi. Import jest nieopłacalny, bowiem krajowego towaru nie brakuje.

10 stycznia br. Amerykański Departament Rolnictwa (USDA), jak co miesiąc, opublikował raport z szacunkami oraz prognozami zbiorów oleistych na świecie, w tym także soi.

Towarzystwo rolnicze „Ukraiński Klub Biznesu Rolnego" przedstawiło informację na temat poziomu eksportu z Ukrainy nasion słonecznika w roku gospodarczym 2013/2014 (wrzesień 2013 r. - sierpień 2014 r.).

Poprawa pogody na obszarach uprawy soi w Brazylii i Argentynie wpłynęła na silną przecenę kontraktów futures za Atlantykiem. O kilka tygodni wcześniej niż rok temu rozpoczęły się pierwsze ograniczone jeszcze zbiory soi w Brazylii.

Wzmożone zakupy owoców i warzyw rozpoczęły się na giełdach w przedświątecznym tygodniu. Tradycyjnie bardzo bogata była oferta cytrusów: różnych odmiany grapefruitów, pomarańczy i mandarynek – tradycyjnych owoców kupowanych na święta. W ofercie handlowej nie brakowało również owoców egzotycznych, takich jak typowy dla grudnia szaron czyli kaki.

Kanadyjski rzepak (canola) od początku tego roku potaniał już o blisko 30% i spadł do poziomów najniższych od sierpnia 2010 roku. W tym samym kierunku podąża europejski rzepak, ten jednak swoje tegoroczne minima na poziomie ok. 340 euro/t (seria najbliższa) osiągnął na Matif w końcówce lipca.

Strona 6 z 36

Polecamy:

Nowy wymiar fosforu

Nowy wymiar fosforu

"Nowy wymiar fosforu" – pod tym tytułem 16 października br. w miejscowości Ossa odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z możliwościami przeciwdziałania uwsteczniania się fosforu...

Jak przechowywać kokony murarki

Jak przechowywać kokony murarki

Murarki ogrodowe są aktywne mniej więcej od początku kwietnia (zależnie od przebiegu temperatury wiosną) do końca maja. Resztę roku dorosłe postaci pszczół spędzają wewnątrz kokonów...

Produkcja TV

Zobacz film
Bydło (23 filmy)
Zobacz film
Kury (13 filmów)
Zobacz film
Zobacz film
Owce (5 filmów)
Zobacz film
Prace na polu (25 filmów)
Zobacz film
Środki produkcji (13 filmów)
Zobacz film
Trzoda chlewna (11 filmów)
Zobacz film
Uprawy (23 filmy)

Rośliny uprawiane

.