A+ R A-


Organizacja Copa-Cogeca opublikowała szacunki dotyczące roślin oleistych i białkowych w UE-28 na rok gospodarczy 2014/15, ukazujące pozytywne perspektywy i dobre zbiory w zimie.

Według ostatniego raportu International Grains Council, światowa produkcja zbóż wzrośnie do 2,064 mld ton w sezonie 2018/2019 r. W 2014/2015 r. przewiduje się niewielki spadek produkcji w porównaniu z rekordowym wynikiem z 2013/2014 r. W kolejnych pięciu latach produkcja ta ma rosnąć o 1,6% rocznie.

Zapylenie krzyżowe, w którym aktywny udział biorą owady zapylające na czele z pszczołą miodną, gwarantuje zwiększenie produktywności roślin uprawnych oraz zapewnia wysoką jakość plonów. Niedobór pszczół skutkuje niedostatecznym zapyleniem kwiatów. To z kolei powoduje słabe wykształcenie się owoców, które są drobniejsze, o nieodpowiedniej jakości konsumpcyjnej i handlowej. Z kolei wadliwej jakości nasiona mają mniejszą siłę kiełkowania i wydają słabsze rośliny potomne. Dla rolnictwa oznacza to gorszy plon, dla producenta mniejszy zysk, a dla przyrody ograniczenie bioróżnorodności.

Języczkiem uwagi jest rozwój sytuacji na Ukrainie. Jakkolwiek nasz wschodni sąsiad w większości pozbył się rzepaku ze starych zbiorów, to pojawiły się (być może przedwczesne) obawy o import do Unii z tego kierunku po okresie letnim.

Udany start rzepaku

Według danych GUS, w 2013 roku ogólna powierzchnia zasiewów rzepaku i rzepiku wynosiła w Polsce około 923 tys. ha, z czego ogromną większość stanowił rzepak ozimy. Jest on obecnie zdecydowanie najchętniej uprawianą rośliną oleistą w Polsce. Wynika to między innymi z szerokiego zastosowania nasion rzepaku w przemyśle. Są one świetnym surowcem do produkcji oleju spożywczego. Poza tym znajdują zastosowanie jako dodatek do pasz. Znajdują zastosowanie w przemyśle naftowym. Estry kwasów tłuszczowych stosuje się jako dodatek do paliw. Tak szerokie zastosowanie rzepaku powoduje, że zainteresowanie jego uprawą systematycznie rośnie i niebawem areał jego uprawy przekroczy zapewne milion hektarów.

Na podwarszawskim rynku hurtowym Bronisze importowane ogórki w porównaniu do cen sprzed roku są tańsze średnio o 12%, ale krajowe warzywa szklarniowe pozostają droższe o około 6%. Cena kilograma ogórków w ofercie hurtowej waha się od 6 do 7,50 zł.

Od początku ubiegłego miesiąca marcowa seria na soję systematycznie drożeje wspierana przez silny popyt eksportowy oraz przede wszystkim przez rosnące zaangażowanie kapitału spekulacyjnego. W połowie lutego seria ta z łatwością przebiła swoje poprzednie maksima ze stycznia oraz grudnia i września 2013.

Ministerstwo Polityki Rolnej i Żywności Ukrainy przedstawiło informację na temat rozpoczęcia kampanii siewnej na Ukrainie.

Sięgamy po nie codziennie. Warzywa i owoce są nieodłącznym elementem polskiej kuchni, stylu życia. Niewielu konsumentów – sięgając chociażby po jabłko czy krojąc pomidora – zdaje sobie sprawę, że jako kraj jesteśmy prawdziwym potentatem w ich produkcji. Ponadto polskie warzywa i owoce każdego roku podbijają kolejne rynki eksportowe.

W bieżącym sezonie 2013/14 produkcja słonecznika na świecie powinna wzrosnąć o 6,2 mln ton do rekordowego poziomu 41,6 mln głównie dzięki wzrostowi produkcji w Unii, Turcji, WNP (Rosji i Ukrainie) oraz Chinach – podała FAMMU/FAPA na podstawie wyliczeń Oil World.

Strona 6 z 38

Polecamy:

Trzeba zapewnić rzepakowi mikroelementy

Trzeba zapewnić rzepakowi mikroelementy

Zimowa aura okazała się po raz kolejny wyjątkowo łaskawa, a rzepaki przetrwały ostatnią zimę w wyjątkowo dobrej kondycji. Cóż jednak z tego, jeśli jesień, a...

ABC pielęgnacji pod osłonami

ABC pielęgnacji pod osłonami

Sam tunel foliowy to za mało, aby zagwarantować udane plony. Uprawa pod osłonami wiąże się także z wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych. Nie są one skomplikowane, ale...

Produkcja TV

Zobacz film
Bydło (23 filmy)
Zobacz film
Kury (13 filmów)
Zobacz film
Zobacz film
Owce (5 filmów)
Zobacz film
Prace na polu (25 filmów)
Zobacz film
Środki produkcji (13 filmów)
Zobacz film
Trzoda chlewna (11 filmów)
Zobacz film
Uprawy (23 filmy)

Rośliny uprawiane

.