A+ R A-


Wysokie ceny krajowych ziemniaków i ich nie najlepsza jakość spowodowały, że opłacalny stał się import ziemniaków z Europy Zachodniej. Znacznie wcześniej niż rok temu pojawiły się także młode cypryjskie ziemniaki. Odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku cebuli i marchwi. Import jest nieopłacalny, bowiem krajowego towaru nie brakuje.

10 stycznia br. Amerykański Departament Rolnictwa (USDA), jak co miesiąc, opublikował raport z szacunkami oraz prognozami zbiorów oleistych na świecie, w tym także soi.

Towarzystwo rolnicze „Ukraiński Klub Biznesu Rolnego" przedstawiło informację na temat poziomu eksportu z Ukrainy nasion słonecznika w roku gospodarczym 2013/2014 (wrzesień 2013 r. - sierpień 2014 r.).

Poprawa pogody na obszarach uprawy soi w Brazylii i Argentynie wpłynęła na silną przecenę kontraktów futures za Atlantykiem. O kilka tygodni wcześniej niż rok temu rozpoczęły się pierwsze ograniczone jeszcze zbiory soi w Brazylii.

Wzmożone zakupy owoców i warzyw rozpoczęły się na giełdach w przedświątecznym tygodniu. Tradycyjnie bardzo bogata była oferta cytrusów: różnych odmiany grapefruitów, pomarańczy i mandarynek – tradycyjnych owoców kupowanych na święta. W ofercie handlowej nie brakowało również owoców egzotycznych, takich jak typowy dla grudnia szaron czyli kaki.

Kanadyjski rzepak (canola) od początku tego roku potaniał już o blisko 30% i spadł do poziomów najniższych od sierpnia 2010 roku. W tym samym kierunku podąża europejski rzepak, ten jednak swoje tegoroczne minima na poziomie ok. 340 euro/t (seria najbliższa) osiągnął na Matif w końcówce lipca.

Wzmożone zakupy owoców i warzyw rozpoczęły się w tym tygodniu. Na rynkach hurtowych bardzo bogata jest oferta cytrusów, można zakupić różne odmiany grapefruitów, pomarańczy i mandarynek. W ofercie handlowej nie brakuje także owoców egzotycznych, takich jak typowy dla grudnia szaron, czyli kaki.

Komisja Europejska szacuje, że plony pszenicy zwyczajnej w 28 krajach Unii wyniosły średnio 5,69 t z 1 ha (w ubiegłym roku – 5,42 t z 1 ha). Plony te zwiększyły się w porównaniu z poprzednim rokiem we wszystkich krajach Unii z wyjątkiem Włoch, Finlandii, Bułgarii i Grecji.

Kanadyjski rzepak pogłębił w poniedziałek 9 grudnia br. swoje ponad trzyletnie minima, tracąc na wartości 1,2%. Rzepak europejski notowany na Matif potaniał o 2,75 euro do 371,75 euro/t.

Kanada zebrała w tym roku rekordową ilość rzepaku w ilości 18 mln ton – 29,5% więcej niż w 2012 r. Takie informacje opublikował w środę Urząd Statystyczny w Kanadzie.

Strona 6 z 36

Polecamy:

Przygotowanie plantacji rzepaku do zimy

Przygotowanie plantacji rzepaku do zimy

Rzepak ozimy jest jedną z najbardziej opłacalnych roślin uprawnych w Polsce, stanowi też bardzo dobry przedplon dla zbóż. Pozostające resztki pożniwne podwyższają znacząco poziom próchnicy...

Właściwe przygotowanie warzyw do przechowywania

Właściwe przygotowanie warzyw do przechowywania

Warzywa źle znoszą kiepską jakość, zarówno na polu, jak i w okresie przechowywania.

Produkcja TV

Zobacz film
Bydło (23 filmy)
Zobacz film
Kury (13 filmów)
Zobacz film
Zobacz film
Owce (5 filmów)
Zobacz film
Prace na polu (25 filmów)
Zobacz film
Środki produkcji (13 filmów)
Zobacz film
Trzoda chlewna (11 filmów)
Zobacz film
Uprawy (23 filmy)

Rośliny uprawiane

.