A+ R A-


Specjaliści z francuskiej Strategie Grains oraz z ministerstwa rolnictwa USA oceniają, że zbiory rzepaku w 28 krajach Unii Europejskiej w 2013/14 roku w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosną o 1,3 mln ton i osiągną poziom 20,8 mln ton.

Według opublikowanych prognoz ukraińskiego Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności w roku 2014 wyprodukowanych zostanie 62,1 mln t zbóż i roślin strączkowych, czyli o 2% mniej niż w roku ubiegłym.

Jak informuje Komisja Statystyczna Organizacji Narodów Zjednoczonych, z przeprowadzonych w latach 2009-2012 analiz wynika, że Holandia była największym światowym eksporterem i reeksporterem owoców i warzyw na świecie (włączając w tę wielkość również owoce cytrusowe).

Pogorszenie się pogody wraz ze spadkiem temperatur spowodowały ograniczenia w handlu bazarowym. W wyniku tego mniejszy jest popyt na warzywa i owoce w obrocie hurtowym. Przełom stycznia i lutego, jak wynika z obserwacji, to najniższe obroty na rynkach hurtowych, ponieważ w tym okresie handel na wolnym powietrzu zostaje wyraźnie ograniczony. Na początku lutego należy spodziewać się ożywienia w eksporcie polskich warzyw, szczególnie kapusty, cebuli i marchwi.

W 2013 roku w Kazachstanie wzrost areału oraz sprzyjająca aura przyczyniła się do 43% wzrostu produkcji słonecznika do rekordowego poziomu 573 tys. ton – donosi FAMMU/FAPA.

Wysokie ceny krajowych ziemniaków i ich nie najlepsza jakość spowodowały, że opłacalny stał się import ziemniaków z Europy Zachodniej. Znacznie wcześniej niż rok temu pojawiły się także młode cypryjskie ziemniaki. Odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku cebuli i marchwi. Import jest nieopłacalny, bowiem krajowego towaru nie brakuje.

10 stycznia br. Amerykański Departament Rolnictwa (USDA), jak co miesiąc, opublikował raport z szacunkami oraz prognozami zbiorów oleistych na świecie, w tym także soi.

Towarzystwo rolnicze „Ukraiński Klub Biznesu Rolnego" przedstawiło informację na temat poziomu eksportu z Ukrainy nasion słonecznika w roku gospodarczym 2013/2014 (wrzesień 2013 r. - sierpień 2014 r.).

Strona 6 z 37

Polecamy:

Nowa formuła fosforu: klucz do sukcesu w uprawie kukurydzy

Nowa formuła fosforu: klucz do sukcesu w uprawie kukurydzy

Uprawa kukurydzy stała się w naszym kraju coraz bardziej popularna. Areał jej uprawy szacuje się w sumie na około milion hektarów, z czego około połowa...

Nowy wymiar fosforu

Nowy wymiar fosforu

"Nowy wymiar fosforu" – pod tym tytułem 16 października br. w miejscowości Ossa odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z możliwościami przeciwdziałania uwsteczniania się fosforu...

Produkcja TV

Zobacz film
Bydło (23 filmy)
Zobacz film
Kury (13 filmów)
Zobacz film
Zobacz film
Owce (5 filmów)
Zobacz film
Prace na polu (25 filmów)
Zobacz film
Środki produkcji (13 filmów)
Zobacz film
Trzoda chlewna (11 filmów)
Zobacz film
Uprawy (23 filmy)

Rośliny uprawiane

.