A+ R A-


Cieplejsze ostatnie dni wpłynęły na spadek cen polskich ogórków szklarniowych. Cena hurtowa na Rynku w Broniszach wahała się w zeszłym tygodniu pomiędzy 9 a 11 zł za kilogram. Wcześniej kilogram kosztował 12-13 złotych.

Zgodnie z zatwierdzonym planem zbiory zbóż w 2014 r. powinny wynieść nie mniej niż 9 mln ton. Produkcja ziemniaków wyniesie 1,6 mln ton, buraków cukrowych – 4,7 mln ton, słomy lnianej – 170 tys. ton, nasion rzepaku – 1,02 mln ton, warzyw – 518 tys. ton, owoców i jagód – 140 tys. ton, roślin pastewnych dla dużych farm państwowych – 8,32 mln jednostek pokarmowych.

Specjaliści z francuskiej Strategie Grains oraz z ministerstwa rolnictwa USA oceniają, że zbiory rzepaku w 28 krajach Unii Europejskiej w 2013/14 roku w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosną o 1,3 mln ton i osiągną poziom 20,8 mln ton.

Według opublikowanych prognoz ukraińskiego Ministerstwa Polityki Rolnej i Żywności w roku 2014 wyprodukowanych zostanie 62,1 mln t zbóż i roślin strączkowych, czyli o 2% mniej niż w roku ubiegłym.

Jak informuje Komisja Statystyczna Organizacji Narodów Zjednoczonych, z przeprowadzonych w latach 2009-2012 analiz wynika, że Holandia była największym światowym eksporterem i reeksporterem owoców i warzyw na świecie (włączając w tę wielkość również owoce cytrusowe).

Pogorszenie się pogody wraz ze spadkiem temperatur spowodowały ograniczenia w handlu bazarowym. W wyniku tego mniejszy jest popyt na warzywa i owoce w obrocie hurtowym. Przełom stycznia i lutego, jak wynika z obserwacji, to najniższe obroty na rynkach hurtowych, ponieważ w tym okresie handel na wolnym powietrzu zostaje wyraźnie ograniczony. Na początku lutego należy spodziewać się ożywienia w eksporcie polskich warzyw, szczególnie kapusty, cebuli i marchwi.

W 2013 roku w Kazachstanie wzrost areału oraz sprzyjająca aura przyczyniła się do 43% wzrostu produkcji słonecznika do rekordowego poziomu 573 tys. ton – donosi FAMMU/FAPA.

Wysokie ceny krajowych ziemniaków i ich nie najlepsza jakość spowodowały, że opłacalny stał się import ziemniaków z Europy Zachodniej. Znacznie wcześniej niż rok temu pojawiły się także młode cypryjskie ziemniaki. Odwrotnie wygląda sytuacja w przypadku cebuli i marchwi. Import jest nieopłacalny, bowiem krajowego towaru nie brakuje.

Strona 6 z 37

Polecamy:

Kukurydza - wybór odmiany

Kukurydza - wybór odmiany

W hodowli i w uprawie kukurydzy, w porównaniu z innymi gatunkami zbóż, w ciągu ostatnich lat dokonał się największy postęp. Aktualnie areał kukurydzy w naszym...

Czy embargo jest nową szansą dla polskich sadowników? Czy czeka nas rewolucja jakościowa w…

Czy embargo jest nową szansą dla polskich sadowników? Czy czeka nas rewolucja jakościowa w produkcji jabłek?

Rosyjskie embargo dotyka całą branżę ogrodniczą, ale najbardziej ucierpią na nim jednak sadownicy. Dziś na skutek embarga oraz wzrostu konkurencji na rynku, które ono spowodowało,...

Produkcja TV

Zobacz film
Bydło (23 filmy)
Zobacz film
Kury (13 filmów)
Zobacz film
Zobacz film
Owce (5 filmów)
Zobacz film
Prace na polu (25 filmów)
Zobacz film
Środki produkcji (13 filmów)
Zobacz film
Trzoda chlewna (11 filmów)
Zobacz film
Uprawy (23 filmy)

Rośliny uprawiane

.