A+ R A-


Wzmożone zakupy owoców i warzyw rozpoczęły się na giełdach w przedświątecznym tygodniu. Tradycyjnie bardzo bogata była oferta cytrusów: różnych odmiany grapefruitów, pomarańczy i mandarynek – tradycyjnych owoców kupowanych na święta. W ofercie handlowej nie brakowało również owoców egzotycznych, takich jak typowy dla grudnia szaron czyli kaki.

Kanadyjski rzepak (canola) od początku tego roku potaniał już o blisko 30% i spadł do poziomów najniższych od sierpnia 2010 roku. W tym samym kierunku podąża europejski rzepak, ten jednak swoje tegoroczne minima na poziomie ok. 340 euro/t (seria najbliższa) osiągnął na Matif w końcówce lipca.

Wzmożone zakupy owoców i warzyw rozpoczęły się w tym tygodniu. Na rynkach hurtowych bardzo bogata jest oferta cytrusów, można zakupić różne odmiany grapefruitów, pomarańczy i mandarynek. W ofercie handlowej nie brakuje także owoców egzotycznych, takich jak typowy dla grudnia szaron, czyli kaki.

Komisja Europejska szacuje, że plony pszenicy zwyczajnej w 28 krajach Unii wyniosły średnio 5,69 t z 1 ha (w ubiegłym roku – 5,42 t z 1 ha). Plony te zwiększyły się w porównaniu z poprzednim rokiem we wszystkich krajach Unii z wyjątkiem Włoch, Finlandii, Bułgarii i Grecji.

Kanadyjski rzepak pogłębił w poniedziałek 9 grudnia br. swoje ponad trzyletnie minima, tracąc na wartości 1,2%. Rzepak europejski notowany na Matif potaniał o 2,75 euro do 371,75 euro/t.

Kanada zebrała w tym roku rekordową ilość rzepaku w ilości 18 mln ton – 29,5% więcej niż w 2012 r. Takie informacje opublikował w środę Urząd Statystyczny w Kanadzie.

Komisja Europejska Decyzją Wykonawczą UE/649/2013 z 6 listopada 2013 r. zezwoliła na wprowadzenie do obrotu na podstawie rozporządzenia WE/1829/2003 PE i Rady pyłku wyprodukowanego z kukurydzy GMO MON810 w żywności lub jako żywność.

W skali ubiegłego tygodnia rzepak zachowywał się bardzo stabilnie na giełdzie w Paryżu. Najbliższa seria na ten towar straciła niespełna 0,9% i zamknęła piątkowe notowania ceną 378,5 euro/t. W tym samym czasie soja w najbliższym kontrakcie potaniała o 1,6%. W piątek styczniowy kontrakt obniżył swoją wartość o ok. 2,5% do poziomu 470,7 usd/t.

Strona 6 z 36

Polecamy:

Właściwe przygotowanie warzyw do przechowywania

Właściwe przygotowanie warzyw do przechowywania

Warzywa źle znoszą kiepską jakość, zarówno na polu, jak i w okresie przechowywania.

ROOTER – aktywator wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego

ROOTER – aktywator wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego

O jakość plonu rzepaku warto zadbać jeszcze jesienią, ponieważ słabo rozwinięte rośliny gorzej zimują i będą plonować poniżej swoich możliwości. Tylko rośliny z odpowiednio silnym...

Produkcja TV

Zobacz film
Bydło (23 filmy)
Zobacz film
Kury (13 filmów)
Zobacz film
Zobacz film
Owce (5 filmów)
Zobacz film
Prace na polu (25 filmów)
Zobacz film
Środki produkcji (13 filmów)
Zobacz film
Trzoda chlewna (11 filmów)
Zobacz film
Uprawy (23 filmy)

Rośliny uprawiane

.