Jakość przede wszystkim! Podsumowanie cyklu konferencji sadowniczych

wtorek, 11 grudnia 2012 16:07

Listopad i grudzień to tradycyjny czas spotkań sadowników podczas cyklu konferencji i seminariów, które podsumowują miniony sezon i przygotowują producentów owoców do następnego. Celem spotkań jest integracja środowiska sadowniczego, wymiana poglądów i doświadczeń. Tematyka seminariów obejmuje zagadnienia związane z aktualną sytuacją na rynku w Polsce i UE. Jednym z tematów są też możliwości i zagrożenia rozwoju branży sadowniczej, nowoczesne metody agrotechniczne i innowacyjne technologie oraz nowe produkty przeznaczone do odżywiania sadów.

 

Zwalczanie zagrożenia wynikającego z nielegalnych pestycydów

wtorek, 04 grudnia 2012 18:15

W dniach 26-28 listopada br. policjanci, celnicy i eksperci w zakresie egzekwowania przepisów zgromadzili się w Alicante (Hiszpania) na ważnej konferencji zorganizowanej wspólnie przez Europejskie obserwatorium do spraw naruszeń praw własności intelektualnej (UHRW) i Europol.

 

Możliwości wykorzystania osiągnięć biotechnologii morskiej w celu biostymulacji plonu

poniedziałek, 03 grudnia 2012 13:39

Priorytetem współczesnych rolników i sadowników jest nie tylko uzyskanie wysokich plonów dobrej jakości handlowej, ale także bezpieczeństwo produkowanej żywności. Muszą oni mieć gwarancję wysokiej skuteczności stosowanych technologii, które powinny także w maksymalny sposób wykorzystywać genetyczny potencjał plonotwórczy roślin.

 

Polska otworzyła się na GMO? Nieprawda

piątek, 30 listopada 2012 13:21

Czy ostatnia zmiana w ustawie o nasiennictwie dopuści GMO na polskie pola? Niekoniecznie. Jest duża szansa, że stanie się dokładnie odwrotnie.

 

Obalanie mitów wokół GMO i ustawy o nasiennictwie wg Ministerstwa Rolnictwa

wtorek, 27 listopada 2012 15:09

W ostatnim czasie w związku z uchwaloną 9 listopada ustawą o nasiennictwie, która czeka na stanowisko Senatu, pojawiło się wiele kontrowersji. Gdy wyższa izba parlamentu zakończy omawianie ustawy (na 22. posiedzeniu Senatu, czyli w najbliższy czwartek i piątek), trafi ona na biurko Prezydenta Komorowskiego.

 

Konferencja „Kukurydza 3D” w Wolborzu

poniedziałek, 05 listopada 2012 17:50

W dniach 25-26 października w Wolborzu odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Timac Agro Polska, poświęcona najnowszym trendom w uprawie kukurydzy, pt. „Kukurydza 3D” – gdzie każdy z trzech wymiarów reprezentował trzy nurty w jej uprawie: ziarno, kiszonka, biogaz.

 

Uprawa truskawek – szara pleśń pod kontrolą

wtorek, 30 października 2012 11:49

Uprawa truskawek to przedsięwzięcie o dość wysokim poziomie ryzyka, bowiem owoce te są bardzo delikatne i wymagają odpowiednich warunków uprawy. Na wielkość i jakość zbioru, przede wszystkim zaś na dorodność i smak owoców wpływają zarówno czynniki pogodowe, jak i poziom zdrowotności plantacji. Niestety, truskawki są owocami podatnymi na różne choroby grzybowe, których aktywność nasila się szczególnie w okresie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 

Greenpeace: Rosnąca wątpliwość, czyli koniec rolnictwa jakie znamy - ostrzeżenie z USA

środa, 24 października 2012 14:41

- Europejskie rolnictwo oraz jakość żywności produkowanej na Starym Kontynencie mocno ucierpią na ewentualnym wprowadzeniu do upraw na terenie Unii Europejskiej nowych odmian roślin modyfikowanych genetycznie (GMO) - z takim ostrzeżeniem przyjechali do Europy przedstawiciele środowisk rolniczych z USA oraz były doradca białego domu ds. rolnictwa, dr Charles Benbrook.

 

Lista odmian buraka cukrowego na sezon siewny 2013 - charakterystyka i wyniki doświadczeń

wtorek, 23 października 2012 15:56

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. przystąpiła do zbierania od Plantatorów zamówień na nasiona buraka cukrowego do zasiewów w 2013 roku. Zamówienia można wciąż składać u Inspektorów Terenowych na specjalnych arkuszach. Zamówienia internetowe w serwisie e-Plantator można było składać tylko do 22 października br.

 

Wpływ zmiany klimatu na rolnictwo i obszary wiejskie, a odnawialne źródła energii

środa, 17 października 2012 14:09

Straty plonów w wyniku zjawisk pogodowych stają się jednym z głównych problemów cywilizacji XXI wieku. Na niekorzystne warunki pogodowe, powodujące straty i zatrzymanie od wielu lat obserwowanej tendencji wzrostu plonowania upraw, nakładają się uwarunkowania wynikające z wprowadzania tzw. polityki ochrony klimatu. Rolnictwo zajmuje w tej nowej rzeczywistości rolę nie tylko producenta żywności, ale również dostawcy biomasy, przeznaczanej na cele energetyczne. Obszary wiejskie stają się również obszarem produkcji energii z zasobów odnawialnych tj. wiatr i energia słoneczna.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 9 z 13