Hydroliza enzymatyczna – efektywna technologia pozyskiwania aminokwasów

wtorek, 21 maja 2013 13:38

Rolnictwo w XXI wieku opiera się na bardzo intensywnej produkcji ukierunkowanej na poprawę jakości i ilości plonu oraz zwiększenie opłacalności produkcji rolnej. Aby osiągnąć ten cel, należy istotnie ograniczyć stosowanie nawozów mineralnych i środków ochrony roślin. Świadomy producent musi sięgać po coraz to nowe rozwiązania, które zapewnia rozwój technologiczny. Jednym z takich rozwiązań są naturalne preparaty oparte na aminokwasach, stosowane w zrównoważonych metodach uprawy i nawożenia roślin uprawnych.

 

Korzyści społeczno-gospodarcze ze stosowania GMO w rolnictwie - raport PG Economics 2013

poniedziałek, 20 maja 2013 17:44

Współautor raportu, Graham Brookes, mówi: "W państwach, w których rolnicy otrzymali możliwość uprawy roślin modyfikowanych genetycznie, szybkość wprowadzania tych upraw była zazwyczaj bardzo dynamiczna. Korzyści ekonomiczne dla rolników wyniosły średnio ponad $ 130/ha w 2011. Większość tych korzyści wciąż rośnie szczególnie w krajach rozwijających się. GMO jest również korzystne dla środowiska, ponieważ rolnicy używają mniej herbicydów i zastępują środki owadobójcze roślinami genetycznie zmodyfikowanymi odpornymi na owady. To wszystko prowadzi do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa".

 

Przełom w nawożeniu azotem upraw ekologicznych

wtorek, 14 maja 2013 13:08

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady (WE) Nr 834/2007 w ekologicznej produkcji roślinnej żyzność i aktywność biologiczna gleby utrzymywana jest poprzez stosowanie płodozmianu z udziałem roślin motylkowatych oraz maksymalne wykorzystanie nawozów naturalnych i organicznych powstających w gospodarstwie. W przypadku, kiedy zabiegi te nie zapewniają osiągnięcia lub poprawy żyzności gleby, dozwolone jest stosowanie nawozów i środków poprawiających właściwości gleby zawartych w zamkniętym wykazie dopuszczonych do obrotu, zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym państwie członkowskim.

 

Doskonali solo, idealni jako partnerzy

piątek, 10 maja 2013 16:59

Jednym z warunków uzyskania wysokich plonów zbóż jest prawidłowa ochrona fungicydowa. Prawidłowe i skuteczne zwalczanie chorób wywoływanych przez grzyby wymaga doboru właściwego fungicydu, zarówno pod względem zwalczanych chorób oraz panujących warunków pogodowych. Ważny jest także wybór właściwego terminu stosowania, który powinien być poprzedzony lustracją polową i właściwym określeniem symptomów chorobowych.

 

Jak poprawić kwitnienie i zawiązywanie owoców

wtorek, 07 maja 2013 14:57

Dzisiaj już wiadomo, że przezimowanie upraw sadowniczych w okresie zimy było na ogół dobre, a w skali Polski nie zaobserwowano większych strat mrozowych w sadach. Uszkodzenia mrozowe wystąpiły jedynie na niektórych niżej położonych plantacjach, na słabszych stanowiskach oraz w przypadku gatunków i odmian bardziej wrażliwych, o czym pisałem we wcześniejszym artykule, i co potwierdziły także dane o wstępnym przezimowaniu upraw opublikowane przez GUS 30 kwietnia br. Jabłonie przezimowały w tym roku zdecydowanie lepiej, niż pozostałe bardziej wrażliwe na mróz gatunki drzew owocowych. W wielu rejonach kraju doszło bowiem do wystąpienia uszkodzeń mrozowych brzoskwiń, nektaryn, moreli i czereśni, a także śliw. Nie są to prawdopodobnie duże straty (chociaż lokalnie mogą sięgać nawet 100%), ale ich rzeczywisty rozmiar będzie można oszacować dopiero na dalszym etapie wegetacji. Przyczyną tych wymarznięć były najprawdopodobniej mrozy, które wystąpiły w połowie i pod koniec marca (a także na początku kwietnia), po wcześniejszym tygodniowym ociepleniu na przełomie lutego i marca. Plantacje truskawek przezimowały na ogół dobrze, a jedynie na młodszych uprawach wystąpiły na ogół raczej niewielkie uszkodzenia. W przypadku innych krzewów jagodowych sytuacja też nie wygląda źle.

 

Na dobry początek

czwartek, 18 kwietnia 2013 08:59

Sadownicy z niecierpliwością i także pewnym niepokojem oczekują ruszenia wegetacji po długiej i mroźnej zimie. Wtedy będą mogli oni precyzyjnie oszacować ewentualne uszkodzenia wyrządzone przez tegoroczne mrozy. Aczkolwiek wygląda na to, że sytuacja nie powinna być zła, a na pewno nie aż tak, jak zdarzało się to na przestrzeni ostatnich 2-3 lat. Może to wyglądać oczywiście różnie w różnych regionach uprawy sadów na terenie Polski, a nawet w różnych miejscach na różnych stanowiskach w tej samej miejscowości, a nawet sadzie, to jednak całościowo patrząc na sadownictwo sytuacja ta na dzisiaj nie wygląda najgorzej.

 

Naukowcy potwierdzili: Polska gęsina ma wiele zalet!

poniedziałek, 15 kwietnia 2013 07:25

Gęsi starych, polskich odmian charakteryzują się dobrym umięśnieniem i małym otłuszczeniem tusz, a ich mięso jest bogate w białko i składniki mineralne – wynika z badań, jakie przeprowadzili naukowcy z wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego.

 

Tiofanat metylowy – szeroki wachlarz możliwości

wtorek, 09 kwietnia 2013 11:11

Tiofanat metylowy zaliczany jest do grupy benzimidazoli. Substancja ta została opracowana i wprowadzona do obrotu przez japońską firmę Nippon Soda na przełomie lat 60 i 70 ubiegłego wieku. Pierwsze doniesienia naukowe dotyczące tiofanatu pochodzą z VII Międzynarodowego Kongresu Ochrony Roślin, który odbył się w Paryżu w 1970 roku. Początkowo tiofanat metylowy był zarejestrowany tylko w sadownictwie. W następnej kolejności rozszerzono jego zakres stosowania o zwalczanie chorób w uprawach warzywniczych, truskawkach oraz roślinach ozdobnych. Kolejnym etapem rozwoju produktów opartych o tiofanat metylowy była ich rejestracja w uprawach roślin rolniczych. W końcowym rezultacie, dzięki szerokiemu zakresowi oddziaływania oraz wielu korzystnym cechom, tiofanat metylowy znajduje bardzo szerokie zastosowanie w wielu znanych nam uprawach rolniczych i sadowniczych. Na świecie jest on również stosowany w wielu uprawach ogrodniczych, jak np. bakłażan, dynia, fasola, groch, marchew, truskawka, pomidory oraz w tak egzotycznych dla nas gatunkach jak ryż, soja, bawełna, grejpfrut, owoce cytrusowe, kawa, herbata, avocado, oliwki czy banany.

 

Naukowcy z Olsztyna "stresują" rośliny, by uzyskać lepszy plon

piątek, 29 marca 2013 17:54

Naukowcy z Olsztyna „stresują” rośliny nadmiarem wody i ekstremalnymi temperaturami, by sprawdzić, które z nich przetrwają w niesprzyjających warunkach. Obserwują też zachowanie tysięcy roślinnych białek. Modyfikacja niektórych z nich może być sposobem na hodowlę odmian, które w polskich warunkach klimatycznych trudno było dotąd uzyskać.

 

GMO na razie stosowane w rolnictwie dla finansowego zysku

wtorek, 26 marca 2013 15:14

Na razie technologia GMO w rolnictwie stosowana jest dla zysku prywatnych producentów i rolników - przyznają specjaliści. Technologię można by było inaczej wykorzystać dzięki badaniom w sektorze publicznym – uważa jeden z ekspertów.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 7 z 13