Malowanie, wybarwianie jabłek – jakościowa produkcja

poniedziałek, 29 lipca 2013 08:48

Właściwe wybarwienie jabłek to dzisiaj w dużej mierze jeden z ważniejszych czynników decydujących o opłacalności produkcji tych owoców w segmencie deserowym i o możliwości ich zbytu na rynku. Właściwie powinienem napisać na rynku europejskim, a jeszcze pełniej i trafniej będzie, jak napiszę na rynku światowym. Polska jest bowiem największym eksporterem jabłek na świecie, a ich eksport w ocenie ekspertów będzie dalej rósł. Największym odbiorcą polskich jabłek są kraje Europy Wschodniej, przede wszystkim Rosja, ale zainteresowanie naszymi jabłkami rośnie także w innych krajach, nawet tak egzotycznych jak kraje Bliskiego Wschodu czy Chiny. Nie bez znaczenia są też kraje Unii Europejskiej, w tym w szczególności kraje skandynawskie. Oczywiście chodzi o wysokiej jakości jabłka konsumpcyjne.

 

Wyższa efektowność technologii nawożenia rzepaku ozimego gwarancją wysokich plonów

czwartek, 25 lipca 2013 10:25

Rzepak ozimy jest opłacalną, ale bardzo wymagającą uprawą. Genetyczny potencjał plonotwórczy tej uprawy wynosi osiem ton z hektara. Średni plon uzyskiwany w ostatnich latach wynosi tylko 3 tony. Warto się więc zastanowić nad możliwościami poprawy i modyfikacji technologii produkcji rzepaku, aby zwiększyć plon oraz dochodowość produkcji. Oczywiście uzyskanie 8 ton z hektara w polskich warunkach klimatyczno-glebowych raczej nie jest możliwe do osiągnięcia, natomiast pewne jest, że przez utrzymanie wysokich standardów produkcji oraz zmodyfikowanie technologii nawożenia możliwe jest zwiększenie plonowania i jakości nasion rzepaku.

 

Wapń w uprawie porzeczek pilnie potrzebny jeszcze przed zbiorami

środa, 10 lipca 2013 17:56

W uprawie roślin jagodowych na rynek deserowy, w tym między innymi porzeczek, obok dobrego plonowania bardzo ważna jest też wysoka jakość owoców, o tym żadnego plantatora przekonywać chyba nie trzeba. Problem w tym, że w tej „fabryce pod gołym niebem”nie jest to wcale łatwe do osiągnięcia, zwłaszcza w lata trudne pogodowo, kiedy uprawy narażone są na różne nieprzewidziane zdarzenia pogodowe (zwłaszcza te ekstremalne), tak jak miało to miejsce w tym sezonie. W tym roku nastąpiła bowiem „mega kumulacja” wszystkich możliwych niekorzystnych czynników pogodowych: długa mroźna zima, roztopy dużych ilości śniegu, mocno opóźniona wegetacja, zimna wiosna połączona z intensywnymi opadami deszczu, podtopienia, gradobicia, burze czy wreszcie silne wiatry (wichury) uszkadzające pędy krzewów. O braku pszczół i pladze szkodników nie wspominając.

 

Udany start zbóż gwarancją wysokiego plonu

wtorek, 09 lipca 2013 17:30

W Polsce powierzchnia uprawy zbóż wynosi obecnie prawie 8 mln ha, czyli ponad 70% ogólnej struktury zasiewów. Najwięcej, bo ponad 2mln ha zajmuje pszenica. Jej forma ozima jest w Polsce i Europie podstawowym surowcem w przemyśle młynarsko-piekarniczym o strategicznym znaczeniu w żywieniu ludzi i zwierząt.

 

Czy można zwiększyć opłacalność produkcji rolniczej i ogrodniczej poprzez zastosowanie aminokwasów?

poniedziałek, 08 lipca 2013 16:36

Intensywna produkcja ukierunkowana na poprawę jakości i wielkości plonu oraz zwiększenie opłacalności produkcji to główne priorytety rolników i ogrodników. Aktualnie dąży się do ograniczenia stosowania środków ochrony roślin i nawozów mineralnych. Producenci zmuszeni są stosować innowacyjne rozwiązania, które przynosi rozwój technologiczny. Jednym z takich narzędzi są naturalne preparaty oparte na aminokwasach stosowane w zrównoważonych metodach uprawy i nawożenia roślin uprawnych.

 

Wapń, a jakość owoców

czwartek, 04 lipca 2013 08:08

Aktualnie najważniejszym zadaniem polskich sadowników jest zwracanie szczególnej dbałości o jakość owoców. W światowej produkcji jabłek utrzymuje się lub podnosi opłacalność produkcji przez wzrost plonów, uprawę atrakcyjnych odmian, a przede wszystkim wzrost udziału owoców wysokiej jakości. Na konieczność poprawy jakości wpływa wzrost wymagań jakościowych oraz rezygnacja dużej grupy konsumentów z zakupu owoców niskiej jakości. Za jakość owoców odpowiedzialny jest przede wszystkim wapń. Jak zatem efektywnie nawozić sady, by uzyskać satysfakcjonującą jakość owoców?

 

Dziesięć statystyk dotyczących GMO

piątek, 28 czerwca 2013 10:06

Pół wieku to łączny okres nieuzasadnionych opóźnień w procesie autoryzacji produktów i upraw genetycznie modyfikowanych (GM). Wynikają one z nagminnego przekraczania terminów określonych w prawie Unii Europejskiej przez Komisję Europejską. Czy wiesz, że rządy na świecie wydały tysiące zezwoleń na dopuszczenie produktów GM, które zostały oparte na naukowej ocenie bezpieczeństwa? Czy wiesz, że rośliny GM są uprawiane na całym świecie na znacznie większą skalę niż w całe obszary orne Unii? Stowarzyszenie EuropaBio przygotowało dziesięć faktów statystycznych dotyczących GMO.

 

„Na cito” przed opadem czerwcowym w sadach jabłoniowych

czwartek, 20 czerwca 2013 11:37

Wegetacja w sadach nadrabia opóźnienia, wynikłe z długiej mroźnej zimy i późnej wiosny oraz niekorzystnego przebiegu warunków pogodowych na początku sezonu, które nie sprzyjały szybkiemu rozwojowi i wzrostowi roślin sadowniczych. W czasie roztopów przedwiosennych /dwukrotnie/ oraz podczas majowo-czerwcowych intensywnych opadów deszczu doszło do wypłukania wielu składników pokarmowych z gleby, a na ogół nie było też warunków do ich posypowego uzupełniania.

 

Jesienne odżywianie rzepaku ozimego

czwartek, 13 czerwca 2013 12:02

Przez ostatnie lata obserwuje się coraz większe zainteresowanie rolników uprawą rzepaku. Jest on obecnie najpowszechniej uprawianą rośliną oleistą w Polsce. Jego nasiona są świetnym surowcem między innymi do produkcji oleju spożywczego. Poza tym znajdują zastosowanie jako dodatek do pasz lub w przemyśle naftowym – estry kwasów tłuszczowych stosuje się jako komponent paliw. Tak szerokie zastosowanie rzepaku powoduje, że zainteresowanie jego uprawą systematycznie rośnie. W 2012 roku według GUS powierzchnia uprawy rzepaku w Polsce wyniosła ponad 720 tys. ha i przewiduje się, że w ciągu kilku najbliższych lat może ona przekroczyć nawet milion hektarów.

 

Pszczoła miodna owadem zapylającym

czwartek, 06 czerwca 2013 10:11

Rola pszczoły miodnej jako owada zapylającego staje się coraz ważniejsza, ponieważ w obecnej dobie powszechnej chemizacji rolnictwa i ogólnie dużego zanieczyszczenia środowiska zastraszająco szybko ubywa dzikich owadów pszczołowatych, tj. pszczół samotnic i trzmieli. Nawet pszczoły miodne w tych warunkach są zagrożone, choć człowiek potrafi je stosunkowo łatwo hodować.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 6 z 13