Zagrożenia spowodowane przez warunki pogodowe

środa, 05 lutego 2014 08:23

Warunki pogodowe wpływają w decydującym stopniu na powodzenie uprawy. Jak pokazuje historia, przyroda nie zawsze funduje roślinom optymalny czas spoczynku zimowego. Ubiegłoroczna pogoda także nas nie rozpieszczała, w okresie siewów rzepaku mieliśmy do czynienia z niedoborem wilgoci, co wpływało na przedłużenie się okresu wschodów.

 

Wybór odmiany i technologii odchwaszczania warunkiem powodzenia w uprawie kukurydzy

poniedziałek, 27 stycznia 2014 08:52

W Polsce z roku na rok wzrasta powierzchnia uprawy kukurydzy, a jej rynek jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się segmentów rynku rolniczego. Wynika to z wszechstronności zastosowania tej rośliny, zarówno jako paszy dla zwierząt (kiszonka i ziarno), jak i dla celów spożywczych. Coraz częściej kukurydza stanowi surowiec do produkcji bioetanolu oraz jest bardzo cenionym substratem dla biogazowni.

 

Wapń – ważny nie tylko dla gleby, ale przede wszystkim dla roślin

piątek, 17 stycznia 2014 09:09

Wapń pełni szereg bardzo istotnych funkcji w roślinie. Wchodzi m.in. w skład ścian komórkowych i decyduje o ich przepuszczalności, aktywuje enzymy, neutralizuje kwasy organiczne, wpływa na rozwój i wzrost korzeni. Odgrywa podstawową rolę w stabilizowaniu pektyn tworzących blaszkę środkową ściany komórkowej.

 

Nowa generacja nawozów dolistnych

środa, 15 stycznia 2014 12:38

Nawożenie dolistne stanowi cenne narzędzie do zwiększania produktywności roślin. Obecnie ciężko sobie wyobrazić wysoki plon bazując tylko na konwencjonalnych nawozach doglebowych. Przekonało się o tym wielu rolników, którzy wprowadzili nawożenie dolistne do standardowej praktyki w technologii uprawy roślin. Rosnąca z roku na rok popularność tego rozwiązania przyczyniła się do powstania na polskim rynku ogromnego wyboru tych środków.

 

Refleksja nad mijającym sezonem w sadownictwie

czwartek, 12 grudnia 2013 16:37

Według informacji Pulsu Biznesu z portalu freshplaza.com Polska została światowym liderem w handlu świeżymi jabłkami, wyprzedzając w minionym trwającym od jesieni do wiosny sezonie dotychczasowego potentata – Chiny. Wyprzedziliśmy Stany Zjednoczone i jesteśmy już drugim producentem zagęszczonego soku jabłkowego na świecie, a polskim sadownikom uda się najprawdopodobniej w tym roku wyprzedzić Amerykanów i stać się światowym wiceliderem w produkcji jabłek na świecie, bo liderem w Europie już od jakiegoś czasu jesteśmy. W Polsce produkuje się też najwięcej na świecie jabłek w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Jeśli chodzi o wielkość produkcji wiśni, to jesteśmy „nr 1” na świecie już od dłuższego czasu. Niebagatelną rolę odegrały w tym Grupy Producenckie. Jak widać Polskie Sadownictwo osiąga ostatnio szczególne sukcesy – tak trzymać!

 

Sady jabłoniowe – ocena sezonu 2013

piątek, 29 listopada 2013 10:22

Rok 2013 można zaliczyć do udanych, mimo iż był on wyjątkowo trudny dla polskich sadowników. Dlaczego sezon ten był udany?

 

Produkcja roślinna bez pozostałości środków ochrony roślin szansą na zwiększenie dochodowości w rolnictwie

środa, 13 listopada 2013 07:49

30 października br. w Rawie Mazowieckiej odbyła się konferencja „Produkcja roślinna bez pozostałości środków ochrony roślin szansą na zwiększenie dochodowości w rolnictwie”. Sformułowany w tytule konferencji problem ma bardzo istotne znaczenie dla współczesnego rolnictwa.

 

Poferment jako nawóz – publikacja Bio Alians wraz z firmą Joskin

piątek, 25 października 2013 13:50

Firma Joskin została partnerem publikacji o zagospodarowaniu substancji pofermentacyjnej z biogazowni rolniczych.

 

Trzmiele nie tylko pod osłonami

wtorek, 22 października 2013 08:22

Trzmiele (Bombus spp.), obok pszczół miodnych stanowią najważniejszą grupę owadów zapylających.

 

Nowe rozwiązania agrotechniczne poprawiające zimotrwałość ozimin

czwartek, 26 września 2013 08:54

Z wieloletnich doświadczeń wynika, że od jesiennej kondycji ozimin uzależniony jest ich start na wiosnę i przyszłoroczny plon. Warunki klimatyczne występujące w kolejnych latach bardzo często różnią się od siebie. Już podczas jesieni należy zastanowić się co zrobić, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć uprawy, zwiększyć ich mrozoodporność, czyli zagwarantować roślinie: wykształcenie izolacji termicznej (korka, liści okrywających stożek wzrostu), nagromadzenie substancji obniżających temperaturę krystalizacji, zwiększenie stężenia soku komórkowego poprzez pozbycie się wody z komórek, ochronę komórki przed odwodnieniem, poprzez zwiększenie ilości związków osmotycznie czynnych, a także przez ochronę komórki przed kryształami lodu powstającymi w przestrzeniach międzykomórkowych, przez zwiększenie twardości i sztywności ścian komórkowych.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 5 z 13