Kukurydza - wybór odmiany

poniedziałek, 15 grudnia 2014 09:49

W hodowli i w uprawie kukurydzy, w porównaniu z innymi gatunkami zbóż, w ciągu ostatnich lat dokonał się największy postęp. Aktualnie areał kukurydzy w naszym kraju szacowany jest na ponad milion hektarów. Od dwóch dekad powierzchnia jej zasiewów stale rośnie. Prawdopodobnie, tegoroczne spadki cen ziarna mogą wpłynąć na zahamowanie tego cyklicznego już trendu zwyżkowego. Eksperci jednak nie przewidują znacznego spadku areału przeznaczonego pod uprawę tej rośliny, gdyż rynek kukurydzy to nadal jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków branżowych. Jego szybki rozwój spowodowany jest wszechstronnością zastosowania kukurydzy, która wykorzystywana jest do celów paszowych, spożywczych i energetycznych. Dodatkową zaletą jest to, że ta uprawa nie wymaga dużych nakładów, zarówno pracy, jak i kosztów.

 

Czy embargo jest nową szansą dla polskich sadowników? Czy czeka nas rewolucja jakościowa w produkcji jabłek?

czwartek, 11 grudnia 2014 12:01

Rosyjskie embargo dotyka całą branżę ogrodniczą, ale najbardziej ucierpią na nim jednak sadownicy. Dziś na skutek embarga oraz wzrostu konkurencji na rynku, które ono spowodowało, cena polskich jabłek stanowi zaledwie 30-50% średnich stawek uzyskiwanych w analogicznym okresie roku ubiegłego.

 

Rosnące znaczenie kukurydzy

sobota, 29 listopada 2014 17:06

Wśród wszystkich roślin produkcji polowej, w uprawie kukurydzy dokonał się w największy postęp. Dotyczy to zarówno całego świata, jak naszego kraju. Kukurydza jest dziś szeroko uprawiana na terenie całej Polski, nie tylko na kiszonkę, ale także na ziarno. Plony kukurydzy ziarnowej są blisko dwukrotnie większe niż średnie plony zbóż. Jeszcze 15 lat temu ziarno kukurydzy wyprodukowane w Polsce zaspokajało 10-20% potrzeb, dziś produkcja w pełni pokrywa nasze zapotrzebowanie, a nawet konieczny jest eksport 1-1,5 mln ton.

 

Nowa formuła fosforu: klucz do sukcesu w uprawie kukurydzy

piątek, 28 listopada 2014 12:51

Uprawa kukurydzy stała się w naszym kraju coraz bardziej popularna. Areał jej uprawy szacuje się w sumie na około milion hektarów, z czego około połowa jest uprawiana na ziarno. Jest to bardzo wartościowa roślina paszowa szczególnie w żywieniu drobiu i trzody chlewnej (ziarno), ale również i bydła (kiszonka). Znajduje również zastosowanie w przemyśle młynarskim oraz przy coraz popularniejszej w Polsce produkcji biogazu.

 

Nowy wymiar fosforu

poniedziałek, 20 października 2014 08:57

"Nowy wymiar fosforu" – pod tym tytułem 16 października br. w miejscowości Ossa odbyła się konferencja poświęcona zagadnieniom związanym z możliwościami przeciwdziałania uwsteczniania się fosforu w glebie.

 

Jak przechowywać kokony murarki

wtorek, 07 października 2014 08:57

Murarki ogrodowe są aktywne mniej więcej od początku kwietnia (zależnie od przebiegu temperatury wiosną) do końca maja. Resztę roku dorosłe postaci pszczół spędzają wewnątrz kokonów czekając do kolejnej wiosny. Z tego powodu ważne jest, aby wiedzieć, jak z nimi postępować, żeby owady doczekały do następnego sezonu w dobrej kondycji.

 

Przygotowanie drzew do zimy

czwartek, 25 września 2014 07:50

Czas pomiędzy zbiorem owoców a nastaniem mrozów nie jest dla drzew w sadzie okresem odpoczynku – oprócz tworzenia się nowych pąków kwiatowych (do samego kwitnienia będzie zachodził proces różnicowania) wykorzystywany jest na przygotowanie do spoczynku zimowego.

 

Przygotowanie plantacji rzepaku do zimy

środa, 03 września 2014 09:14

Rzepak ozimy jest jedną z najbardziej opłacalnych roślin uprawnych w Polsce, stanowi też bardzo dobry przedplon dla zbóż. Pozostające resztki pożniwne podwyższają znacząco poziom próchnicy w glebie. Rzepak podnosi również zasobność gleby w składniki pokarmowe, poprawia jej fizyczne właściwości dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu, poprawia stan sanitarny gleby oraz chroni glebę przed erozją. Wymaga on jednocześnie od producentów wiedzy i staranności w uprawie.

 

Właściwe przygotowanie warzyw do przechowywania

poniedziałek, 25 sierpnia 2014 08:14

Warzywa źle znoszą kiepską jakość, zarówno na polu, jak i w okresie przechowywania.

 

ROOTER – aktywator wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego

czwartek, 31 lipca 2014 09:05

O jakość plonu rzepaku warto zadbać jeszcze jesienią, ponieważ słabo rozwinięte rośliny gorzej zimują i będą plonować poniżej swoich możliwości. Tylko rośliny z odpowiednio silnym systemem korzeniowym, zwartym pokroju i nisko osadzonym pąkiem wierzchołkowym mają szanse na dobre przezimowanie, a potem na wydanie wysokiego plonu.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 3 z 13