ABC pielęgnacji pod osłonami

piątek, 17 kwietnia 2015 11:12

Sam tunel foliowy to za mało, aby zagwarantować udane plony. Uprawa pod osłonami wiąże się także z wykonywaniem zabiegów pielęgnacyjnych. Nie są one skomplikowane, ale wymagają od nas znajomości kilku prostych zasad i co najważniejsze konsekwencji.

 

Olsztyńscy naukowcy wyhodowali Wirtasa – odmianę jarą orkiszu

poniedziałek, 30 marca 2015 17:27

Bogatą w białko, gluten, minerały oraz związki antyrakowe odmianę jarą pszenicy orkiszowej wyhodowali olsztyńscy naukowcy. To pierwsza odmiana jara tego zboża w Polsce i Unii Europejskiej; co ważne dla hodowców, jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne.

 

Rzepak wiosną. Jakie odmiany sprawdzą się w tym sezonie?

wtorek, 24 marca 2015 14:11

Wreszcie nadeszła wiosna. W tym roku zima, podobnie jak w sezonie 2013/14, była wyjątkowo łagodna i praktycznie nie spowodowała strat w obsadzie rzepaku. Nie możemy jednak zapominać, iż największe spustoszenia w uprawie tej oziminy powodują nie zimowe mrozy, ale kapryśna aura podczas wczesnej wiosny. Rzepak najbardziej wrażliwy jest w tym czasie, szczególnie gdy występują duże różnice temperatur w ciągu doby.

 

Rosyjskie embargo na jabłka: lekcja dla producentów i eksporterów

wtorek, 03 marca 2015 10:52

Rosyjskie embargo nie dało możliwości, ale lekcję, ile Polscy eksporterzy jabłek muszą się jeszcze nauczyć.

 

Sadownikom pod rozwagę: Ekonomiczne aspekty produkcji sadowniczej

poniedziałek, 02 marca 2015 09:57

Rosyjskie embargo spowodowało swoiste trzęsienie ziemi. I jak każdy kataklizm coś burzy, ale też i uczy, prowokuje do ponownego, mądrzejszego „poukładania” naszego świata. Aby można było wyciągnąć wnioski i coś poprawić, trzeba najpierw przetrwać.

 

Dokarmianie sadów przed kwitnieniem – kiedy i jakie?

wtorek, 24 lutego 2015 16:40

Dokarmianie sadów w okresie wczesnowiosennym może się znacznie różnić w poszczególnych sezonach. Czynnikiem różnicującym jest cel wykonywanych zabiegów. Może to być na przykład lepszy/szybszy start wiosną, wzmocnienie drzew osłabionych zeszłorocznym owocowaniem, poprawa jakości pąków kwiatowych, uzupełnienie brakujących składników lub leczenie uszkodzeń po mrozach. W każdym z wymienionych przypadków stosuje się inne strategie dokarmiania, choć wszystkie zabiegi w efekcie mają spowodować lepszą kondycję drzew, wyższe i lepszej jakości plony.

 

Maksymalne korzyści z gnojowicy – jak to zrobić?

wtorek, 17 lutego 2015 10:34

Nie wnikając w przyczyny takiego stanu rzeczy, faktem jest, że przybywa na polskiej wsi coraz więcej budynków inwentarskich, w których zwierzęta utrzymywane są na rusztach. Zamiast obornika jako nawóz organiczny pozyskujemy tutaj gnojowicę – płynną mieszaninę odchodów, moczu i wody. Skład i wartość nawozowa zależą od gatunku zwierząt, technologii karmienia i pojenia zwierząt. Gnojowica bydlęca i świńska nieco różnią się od siebie.

 

Uprawy odmian GM w UE - od lidera do marudera - głos za

czwartek, 29 stycznia 2015 09:30

Europa coraz bardziej zostaje w tyle w porównaniu do pozostałych kontynentów pod względem upraw odmian genetycznie modyfikowanych (GM).

 

Nowe kompleksowe spojrzenie na odżywianie porzeczki czarnej

środa, 21 stycznia 2015 08:21

Od wielu lat Polska jest największym producentem owoców porzeczki czarnej na świecie. Według danych IBA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Porzeczki Czarnej (ang. – International Blackcurrant Association) średnie zbiory owoców tego gatunku w naszym kraju kształtują się na poziomie około 100 tys. ton., co stanowi blisko 53% produkcji globalnej. Powierzchnia plantacji towarowych porzeczki czarnej w Polsce to około 27 tys. ha (szacunek KSPCP). Gatunek ten cieszy się w naszym kraju dużą popularnością wśród sadowników. Według danych statystycznych przeważają gospodarstwa małe o powierzchni od 1 do 5 ha, które stanowią prawie 90% wszystkich plantacji towarowych.

 

Kukurydza – tolerancja na suszę

środa, 07 stycznia 2015 14:26

Kukurydza to roślina, która posiada bardzo głęboki i silnie rozwinięty system korzeniowy – potrafi dobrze znosić okresowe niedobory wody. Brak wody zaczyna dotkliwie odczuwać na ogół w czerwcu. Największe potrzeby wodne kukurydza wykazuje w czasie kwitnienia – w lipcu i na początku sierpnia, a to pełnia lata – okres suszy. W Polsce od wielu lat obserwujemy stale pogłębiający się deficyt wody w glebie, niedobór opadów oraz ich niekorzystny rozkład w okresie największego zapotrzebowania kukurydzy na wodę. Rezultatem takiego przebiegu pogody są spadki plonu.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 2 z 13