Zwiększa się szkodliwość pryszczarka kapustnika na rzepakach

czwartek, 26 kwietnia 2012 00:04

Pryszczarek kapustnik (Dasineura brassicae Winn.) jest szkodnikiem łuszczyn rzepaku o znaczeniu gospodarczym, zwłaszcza przy jednoczesnym występowaniu chowacza podobnika (Ceutorhynchus assimilis Payk.), ponieważ powodowane przez niego uszkodzenia ułatwiają pryszczarkowi kapustnikowi składanie jaj w łuszczyny rzepaku. Natomiast uszkodzenia łuszczyn, spowodowane przez pryszczarka kapustnika, umożliwiają rozwój groźnych chorób rzepaku, takich jak: sucha zgnilizna kapustnych, czerń krzyżowych i szara pleśń.

 

Nowa akcja edukacyjna skierowana do sadowników

czwartek, 19 kwietnia 2012 15:42

W kwietniu 2012 roku zainaugurowana została akcja edukacyjna pod hasłem „Skuteczne zwalczanie przędziorków i pordzewiaczy w uprawach sadowniczych”. Kampania realizowana jest przy wsparciu Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Głównym jej celem jest edukacja sadowników w zakresie prawidłowego stosowania preparatów roztoczobójczych. Skuteczne zwalczanie tych szkodników nie jest możliwe bez prawidłowej rotacji preparatów, polegającej na stosowaniu środków należących do różnych grup chemicznych – o różnym mechanizmie działania.

 

Skuteczne zwalczanie przędziorków i pordzewiaczy w uprawach sadowniczych

czwartek, 05 kwietnia 2012 12:32

2 kwietnia w Warszawie w Hotelu Sobieski odbyła się konferencja pod hasłem "Skuteczne zwalczanie przędziorków i pordzewiaczy w uprawach sadowniczych". Spotkanie to zainaugurowało kampanię edukacyjną realizowaną przy wsparciu Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, która ma na celu uczynić walkę ze szkodliwymi roztoczami bardziej skuteczną i przyjazną środowisku. Głównym zadaniem akcji będzie edukacja sadowników dotycząca konieczności rotacji akarycydów ze względu na obniżanie się ich skuteczności oraz prawidłowej ochrony upraw sadowniczych przed przędziorkami i pordzewiaczami.

 

Ratować czy likwidować?

wtorek, 20 marca 2012 00:01

Czekając na prawdziwą wiosnę, żyjemy w przedwiosennej niepewności spowodowanej nietypową jesienną i zimową aurą. Za nami pierwsze lustracje plantacji i wstępne oceny przezimowania upraw. Tegoroczna jesień była bardzo długa, ciepła i wyjątkowo sucha, zaś zima krótka i mroźna. Nagłe nadejście mrozów spowodowało, iż rośliny nie zdążyły się zahartować. Brak wystarczającej okrywy śnieżnej na większości plantacji nie zabezpieczył upraw przed skutkami niskich temperatur i naraził je na poważne uszkodzenia.

 

Czynniki kształtujące żyzność gleb

czwartek, 08 marca 2012 20:08

Najważniejszym celem produkcji roślinnej, w tym sadowniczej i warzywniczej, jest bez wątpienia uzyskanie odpowiedniego plonu o pożądanej jakości konsumpcyjnej, przechowalniczej lub przetwórczej.

 
«pierwszapoprzednia111213następnaostatnia»

Strona 13 z 13