Walkę z mączniakiem rozpocznij jesienią

wtorek, 09 października 2012 08:02

Utrzymanie upraw wolnych od chorób to priorytet każdego producenta zbóż. Stanowi ono gwarancję uzyskania wysokich plonów o dobrych parametrach jakościowych. Jeśli na plantacjach pojawią się patogeny, należy bezzwłocznie interweniować. Aby skutecznie walczyć z chorobami grzybowymi, należy co najmniej raz w tygodniu monitorować plantację, znać charakterystykę wysianej odmiany, stosować odpowiednią agrotechnikę, znać objawy chorób, by można było im skutecznie przeciwdziałać oraz zastosować efektywny preparat, zawierający substancję aktywną, na którą patogen nie jest uodporniony.

 

Jesienne nawożenie gleby fosforem i potasem pod buraki cukrowe

poniedziałek, 08 października 2012 12:05

Okres po żniwach do końca jesieni, to czas uzupełniania składników pokarmowych w glebie w formie nawozów mineralnych i organicznych.

 

Pierwszy światowy kongres naukowy poświęcony stosowaniu biostymulatorów w rolnictwie i w ogrodnictwie

wtorek, 02 października 2012 11:13

Biostymulatory to preparaty, które ze względu na swój wszechstronny wpływ na podniesienie wysokości i jakości plonów są coraz częściej wykorzystywane w rolnictwie i w ogrodnictwie na całym świecie. Preparaty te są też przedmiotem licznych badań naukowych, których dotychczasowe wyniki zostaną zaprezentowane na organizowanym w tym roku Pierwszym Światowym Kongresie w Strasburgu.

 

Pomieszczenia dla strusi

poniedziałek, 24 września 2012 15:44

W ostatnich latach wielu polskich rolników, działkowców i osób posiadających nawet nieduży ogród decyduje się na zakup strusi. Część z nich kieruje się pragnieniem posiadania modnego i egzotycznego ptaka, który podniesie rangę obejścia w oczach sąsiadów. Struś afrykański jest niezastąpioną i oryginalną ozdobą zarówno gospodarstwa rolnego jak i agroturystycznego.

 

Zwalczanie gorzkiej zgnilizny jabłek

czwartek, 13 września 2012 15:00

W produkcji sadowniczej priorytetem jest uzyskanie plonów o jak najwyższej jakości. I nie liczy się jakość plonu w momencie zbioru, tylko po zakończonym okresie przechowywania, kiedy owoce trafiają do konsumentów. Bardzo ważne jest, aby w trakcie przechowywania właściwie zabezpieczyć je przed chorobami tak, aby zachować odpowiednią jędrność, soczystość i smak owoców.

 

Zwalczanie chorób kory i drewna ważne również na jesieni

poniedziałek, 13 sierpnia 2012 11:50

Liczba środków ochrony roślin zarejestrowanych do stosowania w uprawach sadowniczych w ostatnich kilku latach istotnie się zmniejszyła, co znacznie utrudnia, a często wręcz uniemożliwia prawidłowe i skuteczne prowadzenie ochrony chemicznej przeciwko wielu agrofagom, a wśród nich tym powodującym choroby kory i drewna.

 

Aktywacja wzrostu i rozwoju systemu korzeniowego rzepaku

środa, 08 sierpnia 2012 07:58

Silny system korzeniowy, zwarty pokrój i nisko osadzony pąk wierzchołkowy zwiększają szanse rzepaku na dobre przezimowanie. Rośliny, którym udało się podczas jesieni silnie ukorzenić, nawet przy dużych uszkodzeniach części nadziemnej lepiej regenerują się wiosną. Dobrze rozwinięty i aktywnie pobierający składniki pokarmowe system korzeniowy to gwarancja lepszego odżywienia mineralnego rośliny i zaopatrzenia w wodę, a także bardziej efektywnego wykorzystania nawozów.

 

Melasowane wysłodki buraczane – cenna pasza dla krów mlecznych

piątek, 03 sierpnia 2012 11:00

Prawidłowo zbilansowana dawka pokarmowa dla krowy mlecznej powinna pokrywać jej zapotrzebowanie na energię, białko, składniki mineralne i witaminy. Zapotrzebowanie energetyczne pokrywane jest przede wszystkim przez skrobię, dostarczaną w kiszonce z kukurydzy oraz w zbożowych paszach treściwych, a także przez fermentację celulozy i hemiceluloz w żwaczu, pochodzących głównie z kiszonki z traw lub lucerny, siana, słomy oraz części wegetatywnych kukurydzy.

 

Węgierska świnia pastwiskowa

czwartek, 02 sierpnia 2012 14:21

Mangalice to rasa świń, która ze względu na swoją małą wybredność, preferowanie w diecie zielonek i resztek z gospodarstwa domowego oraz nieskomplikowany chów jest doskonałym źródłem mięsa dla drobnych hodowców. Ponadto jej niesamowity, włochaty wygląd sprawia, że jest chętnie hodowana w gospodarstwach agroturystycznych i minizoo.

 

Nawożenie startowe zbóż: nawożenie donasienne

wtorek, 24 lipca 2012 12:55

Zaprawianie wraz z nawożeniem dosiewnym jest pierwszym zabiegiem chemicznym w agrotechnice zbóż. Od początku wegetacji zboża narażone są na porażenie chorobami grzybowymi, co może być przyczyną drastycznego spadku plonu i obniżenia jego jakości. Zaprawianie nasion zbóż jest najtańszym sposobem zabezpieczania plonu. Zabieg ten pozwala zmniejszyć zagrożenie ze strony patogenów grzybowych występujących na powierzchni i wewnątrz ziarniaka oraz występujących w glebie. Warto połączyć zaprawę z nawozami donasiennymi. W ten sposób nie tylko ochronimy plantację przed chorobami, ale także zagwarantujemy optymalne warunki wzrostu kiełków i siewek, co zapewni roślinom komfortowy start i dobre przygotowanie do zimy.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 10 z 13