Nowe odmiany truskawki i jeżyny z USA

wtorek, 04 sierpnia 2015 14:00

Amerykańscy naukowcy z Ośrodka Badań Upraw Ogrodniczych (Horticultural Crops Research Unit) z Corvallis w Oregonie opracowali nowe odmiany truskawek i jeżyn.


"Sweet Sunrise" (słodki świt) jest nową odmianą truskawki z programu hodowlanego prowadzonego przez Agricultural Research Service, agencję badawczą wewnątrz Departamentu Rolnictwa USA (USDA), we współpracy z Oregon Agricultural Experiment Station (OAES) oraz centrum badań rolniczych Uniwersytetu Stanu Waszyngton.

Nowa truskawka jest wysokowydajną odmianą, która dojrzewa w czerwcu. Owoce są duże, jędrne i ładne, o doskonałej jakości. Chad Finn, genetyk roślin z ARS, powiedział, że "Sweet Sunrise" we wszystkich testach, niezależnie od lokalizacji, dawała wysokie plony, które były podobne lub nawet wyższe od innych niedawno wypuszczonych odmian, takich jak "Charm", "Valley Red", "Sweet Bliss", czy przemysłowych "Tillamook", "Totem" lub "Hook". We wszystkich ocenach "Sweet Sunrise" dostała doskonałą ocenę.

Finn opracował również "Columbia Star" – bezcierniową, płożącą się odmianę jeżyny z tego samego programu hodowlanego co truskawka "Sweet Sunrise". "Columbia Star" została wypuszczona 2013 roku we współpracy z OAES. Nowa jeżyna jest bardzo wysokiej jakości, wysokowydajna, dającą się zbierać maszynowo. Jej owoce są jędrne i słodkie. W przypadku przetwarzania jest podobnej lub wyższej jakości niż owoce z normami branżowymi "Marion" i "Black Diamond". Postępowanie patentowe dla tej odmiany trwa.

– Obie te odmiany będą dobrym dodatkiem do rynku świeżych i przetworzonych owoców – podsumował Finn.

MZ
Źródła: www.ars.usda.gov, Hort News