Niezastąpiony fungicyd przeciwko parchowi jabłoni

środa, 29 kwietnia 2015 11:30

Ponad 60 lat tradycji, 5000 doświadczeń, wysoka skuteczność, łatwa mieszalność i trudna zmywalność – tak w skrócie można scharakteryzować fungicyd, który od dziesięcioleci cieszy się zaufaniem sadowników oraz producentów owoców i warzyw na całym świecie. Tej wiosny, jak co roku, wielu użytkowników znów sięgnie po Captan 80 WG, by ochronić liście i owoce przed parchem jabłoni.


Już od ponad 60 lat sadownicy, a także producenci truskawek, winorośli, warzyw, roślin ozdobnych czy soi mogą liczyć na kaptan czyli N-trójchlorometylotio-czterohydroftalimid. Znana dziś na całym świecie substancja aktywna została wynaleziona w Stanach Zjednoczonych w 1952 roku. Globalnie zużywa się ponad 10 tysięcy ton kaptanu rocznie – z czego prawie 40% przypada na kraje europejskie. Chociaż na rynku wciąż pojawiają się nowe środki ochrony roślin, pozycja fungicydu Captan 80 WG jest niezachwiana. Jego skuteczność potwierdza ponad 5000 doświadczeń przeprowadzonych przez firmę Arysta LifeScience.

Co sprawia, że Captan WG 80 od lat cieszy się zaufaniem i jest uważany przez wielu producentów rolnych za niezastąpiony fungicyd? Do jego głównych atutów należą: wysoka skuteczność, łatwa mieszalność i trudna zmywalność przez deszcz. Środek ten ma działanie kontaktowe. Stosuje się go zapobiegawczo w ochronie liści i owoców przed parchem jabłoni, jak również interwencyjnie, w celu przerwania nasilającej się infekcji.

Skuteczność grzybobójcza Captanu przekracza 95% – warto podkreślić, że nie zależy od panującej temperatury. Zatem preparat może być aplikowany przez cały okres wegetacji. Ze względu na znakomitą ochronę działek kielicha oraz szypułek owocowych jest on szczególnie przydatny do zabiegów przeciwko parchowi jabłoni wczesną wiosną. Kolejnym ważnym aspektem jest możliwość podawania tego fungicydu pojedynczo, a także w mieszankach z innymi produktami. Aby ułatwić użytkownikom podjęcie decyzji o optymalnym połączeniu preparatów, specjaliści z firmy Arysta LifeScience opracowali zestawienie właściwości fizyko-chemicznych mieszaniny Captanu z ponad 30 środkami ochrony roślin. Umożliwia to stworzenie idealnej strategii ochrony drzew owocowych przed odpornymi rasami parcha jabłoni. W praktyce sadowniczej ogromne znaczenie ma również fakt, że fungicyd ten wykazuje bardzo dobre właściwości pokrywania liści, dzięki czemu zapewnia im ochronę nawet po opadach deszczu powyżej 15 mm. W okresie silnego wysiewu zarodników grzybowych i ciągłych opadów rekomendowany jest oprysk typu „STOP SPRAY”, wykonywany na mokre liście. Zabieg służy do przerywania narastającej infekcji podczas mżawki i długotrwałego deszczu.

Zaufanie, jakim od kilku dziesięcioleci producenci owoców i warzyw obdarzają Captan 80 WG, wynika z wielu czynników. Lata badań i udowodnionej skuteczności dowiodły, że jest on najbardziej bezpiecznym dla roślin fungicydem kontaktowym. Nie wywołuje negatywnych efektów ani na początku wegetacji, w fazie różowego pąka, kwitnienia, opadania płatków czy wzrostu zawiązków, ani też przed zbiorem owoców i po nim. Środek jest także bezpieczny dla użytkowników.

Więcej informacji na stronie: www.captan.pl

Informacja prasowa