Dzięki zmianie pogody mniejsze zagrożenie mszycami ziemniaka

wtorek, 17 lipca 2012 09:58

Notowane ostatnio przelotne na ogół opady deszczu w całym kraju, mające często przebieg burzowy, niekiedy połączony z opadami gradu, znacznie zredukowały liczbę mszyc na roślinach ziemniaka.

 

Zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa w Polsce

poniedziałek, 16 lipca 2012 11:54

Informacja Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w sprawie wystąpienia na terytorium Polski zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej (Diabrotica virgifera virgifera Le Conte).

 

Uwaga na gąsienice!

środa, 11 lipca 2012 00:06

W południowo-wschodniej Polsce, w rejonach cukrowni Werbkowice i Krasnystaw odnotowano nasilone występowanie gąsienic błyszczek. Szkodniki wyjadają tkankę liści i powodują powstawanie nieregularnych otworów o różnej średnicy. O ich obecności świadczą m.in. posklejane liście (gąsienice chronią się w ten sposób przed upałem) oraz odchody (małe, czarne granulki) na roślinach. Gąsienice przebywają zazwyczaj na spodniej stronie ulistnienia lub są ukryte w pozwijanych liściach.

 

Komunikat Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa

środa, 27 czerwca 2012 17:27

W związku z utrzymującą się nadal wysoką presją mszyc, wektorów chorób wirusowych ziemniaka i potencjalnie dużym zagrożeniem plantacji nasiennych infekcją wirusową, PIORiN przypomina o konieczności wykonania dokładnej selekcji negatywnej, aby do minimum ograniczyć liczbę źródeł wirusów na plantacji.

 

Nielegalne środki ochrony roślin

środa, 27 czerwca 2012 15:24

Świętokrzyscy policjanci wspólnie z przedstawicielami Urzędu Kontroli Skarbowej i Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Roślin i Nasiennictwa przeprowadzili działania na terenie jednej z firm w Sandomierzu. Okazało się, że jej właściciel posiadał prawdopodobnie podrobione środki ochrony roślin. Jak podejrzewają śledczy, trafiały one po atrakcyjnej cenie do odbiorców na terenie województwa. Funkcjonariusze podczas przeszukania znaleźli i zabezpieczyli między innymi 26 litrów silnie trującego środka, który trafił teraz do laboratorium.

 

Poprawić skuteczność zwalczania przędziorków i szpecieli

wtorek, 05 czerwca 2012 12:21

Przędziorki i szpeciele od dziesięcioleci są groźnymi szkodnikami sadów. Walka z nimi bywa mało skuteczna, gdyż w ciągu roku występuje kilka pokoleń tych roztoczy, które dodatkowo mogą się błyskawicznie rozmnażać.

 

Chloronikotynoidy w zwalczaniu stonki ziemniaczanej

czwartek, 31 maja 2012 00:07

Stonka ziemniaczana jest wyjątkowo płodnym i żarłocznym szkodnikiem. Straty w uprawie ziemniaka powodowane są nie tylko przez osobniki dorosłe, ale także i larwy, które po okresie intensywnego żerowania samic pojawią się na plantacji. Żerując na roślinie ziemniaka stonka niszczy jej powierzchnię asymilacyjną niekorzystnie wpływając zarówno na wielkość plonu, jak i jego jakość.

 

Najważniejsze aspekty poprawnie wykonanego zabiegu akarycydami

piątek, 25 maja 2012 00:04

Aby poprawnie wykonać zabieg preparatem przędziorkobójczym, należy poznać „przeciwnika”, a ściślej mówiąc dokonać prawidłowej lustracji, która umożliwi nam ocenę zagrożenia przędziorkiem. Jego liczebność i rodzaj. Powinniśmy znać biologię szkodnika, by móc wybrać optymalny termin zabiegu. Lustracja sadu powinna być wykonywana raz w tygodniu. W okresie przed i tuż po kwitnieniu, przy ciepłej i wilgotnej pogodzie nie zaszkodzi częstszy monitoring.

 

Korzystanie z etylenu w niemieckich uprawach już zabronione

czwartek, 17 maja 2012 14:41

Z informacji przekazanych przez służby ochrony roślin z Landbouwschap w Dolnej Saksonii wynika, że od 14 lutego 2012 nie wolno już produkować środków ochrony roślin na użytek własnej firmy.

 

Uwaga na mszyce i śmietkę!

czwartek, 17 maja 2012 12:11

Plantacje buraków cukrowych w połowie maja, jak mówią rolnicy „ są na wierzchu”. Zróżnicowanie we wzroście siewek na poszczególnych plantacjach wynika z terminu siewu. Na plantacjach obsianych do I dekady kwietnia buraki dysponują już znaczną powierzchnią asymilacyjną – 4-6 liści właściwych.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 8 z 11