Stonka – poważny szkodnik upraw ziemniaków

wtorek, 11 czerwca 2013 07:58

Stonka to najgroźniejszy szkodnik ziemniaków. Niestety w tym roku może jej być więcej niż zwykle. Wszystkiemu winny jest przebieg pogody - długa zima i późna wiosna, a teraz stosunkowo wysokie temperatury.

 

Ostrożnie z herbicydami!

poniedziałek, 10 czerwca 2013 17:18

Tegoroczna aura mocno nadwyręża uprawy rolnicze. Przeciągająca się zima opóźniła prace polowe i siewy na wiosnę, co istotnie wpłynie na długość okresu wegetacji. Okres wschodów charakteryzował się niewielkimi opadami, a lokalnie ich brakiem. Trzecia dekada maja i pierwsza czerwca to ulewy (po 30-50 mm/m2), burze i gradobicia.

 

Nowy herbicyd dla profesjonalistów

poniedziałek, 10 czerwca 2013 08:31

W dniu 18.04.2013 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało zezwolenie na wprowadzenie do obrotu nowego herbicydu – Trustee Hi-Aktiv SL. Jest to nowoczesny preparat zawierający w swoim składzie glifosat, przeznaczony do zwalczania perzu oraz innych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych /jednorocznych i wieloletnich/ na polach uprawnych i w uprawach sadowniczych oraz do likwidacji ugorów i odłogów przed zasiewem roślin uprawnych. Preparat można również stosować do desykacji zbóż i rzepaku ozimego.

 

Asahi - zalecenia na podtopione uprawy

poniedziałek, 10 czerwca 2013 08:07

Tegoroczny przebieg pogody niestety nie stwarza prawidłowych warunków do wzrostu wielu gatunków roślin uprawnych. Długo zalegający śnieg przyczynił się do opóźnienia siewów szczególnie zbóż jarych, długotrwałe opady przyczyniły się do słabej kondycji wielu upraw, szczególnie kukurydzy i buraka cukrowego.

 

Rejestracja Vaxiplant SL

wtorek, 14 maja 2013 12:54

4 kwietnia br. została wydana decyzja w sprawie rejestracji środka Vaxiplant SL i możliwości stosowania go w uprawach truskawki i pomidorów.

 

Jak i czym zwalczać chwasty w burakach cukrowych

piątek, 10 maja 2013 11:30

Wybór odpowiednich herbicydów i substancji aktywnych, adekwatnych do spektrum chwastów na danej plantacji buraka cukrowego jest kluczowym zadaniem dla każdego Plantatora. Każdy Plantator doskonale zna stan zachwaszczenia na swoim polu. Na tej podstawie można ustalić i zamówić podstawowe herbicydy bezpośrednio u Inspektora lub skorzystać ze zdecydowanie wygodniejszej, elektronicznej formy zamawiania jaką jest e-Plantator.

 

Gwarant 500 SC do zwalczania chorób przy uwzględnieniu strategii antyodpornościowej

poniedziałek, 06 maja 2013 15:07

Zboża, zwłaszcza pszenica potrzebuje dobrych warunków do rozwoju przez cały okres wegetacji. Zapewnienie dobrej kondycji roślin uzyskujemy m.in. poprzez odpowiednie nawożenie, eliminację nadmiernego zachwaszczenia oraz zwalczanie chorób występujących w trakcie wegetacji. Ograniczanie porażenia przez grzyby blaszki liściowej zwiększa powierzchnię fotosyntezy dzięki czemu wzrasta produkcja asymilatów i następuje lepsze odżywienie formowanego ziarna. Z prawidłowo chronionych plantacji zbóż uzyskuje się wyższe polny, zwłaszcza w lata sprzyjające występowaniu chorób grzybowych na liściach lub kłosach. Zwyżka plonu jest tym większa im odmiany są bardziej podatne na występowanie chorób. Zapewnienie, dzięki ochronie fungicydami, jak największej zielonej powierzchni liści oraz źdźbeł w trakcie wegetacji wpływa bezpośrednio na wypełnienie ziarna i wielkość przyszłego plonu. Z literatury wynika, że uzyskanie około 40% przyszłego plonu jest uzależnione od zdrowego liścia flagowego, a następne 25% od zdrowego kłosa. Reasumując, ochrona przed chorobami wpływa bezpośrednio na wzrost plonowania i lepszą jakość zebranego ziarna, a to przekłada się bezpośrednio na wyższe przychody rolnika.

 

Ochrona upraw tylko legalnymi środkami

piątek, 26 kwietnia 2013 17:26

W związku z rozpoczęciem się sezonu wiosennych zabiegów ochrony roślin, Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że zgodnie z obowiązującym prawem do ochrony upraw można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania w Polsce przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

 

Racjonalne zwalczanie szkodników w sadach w pierwszej połowie sezonu wegetacyjnego

środa, 24 kwietnia 2013 13:18

Od stycznia 2014 roku zintegrowana ochrona roślin będzie standardem we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. W systemie tym dozwolone jest stosowanie środków ochrony roślin wykazujących wysoką skuteczność w stosunku do zwalczanych agrofagów, ale zarazem bezpiecznych dla człowieka i organizmów stałocieplnych oraz selektywnych dla organizmów pożytecznych. Wymogi takie spełnia między innymi Mospilan 20 SP.

 

25-lecie Targa Super 05 EC - lidera w zwalczaniu chwastów jednoliściennych

środa, 10 kwietnia 2013 05:01

W tym roku herbicyd Targa Super 05 EC obchodzi swój jubileusz – 25 lat obecności na rynku polskim. Nie często się zdarza, żeby środek ochrony roślin tak długo zajmował czołowe miejsce w sprzedaży i był wysoko pozycjonowany przez rolników.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 6 z 11