Roztocza w polskich sadach – podsumowanie sezonu 2012/13

poniedziałek, 09 grudnia 2013 11:09

Prezentujemy rozmowę Anny Rogowskiej ze Zbigniewem Dąbrowskim, koordynatorem akcji „Skuteczne zwalczanie przędziorków i pordzewiaczy w uprawach sadowniczych”.

 

Truskawki pod stałą, kompleksową ochroną

czwartek, 24 października 2013 14:42

Nowoczesne metody hodowli i podaż przez cały rok sadzonek truskawek, gwarantujących owocowanie po zaledwie kilku miesiącach od posadzenia, pozwoliła na opłacalną uprawę tej rośliny sadowniczej od wczesnej wiosny praktycznie do zimy.

 

Jeśli efektywna walka z chorobami kory i drewna – to także jesienią

poniedziałek, 07 października 2013 13:03

W skutecznej ochronie drzew przed chorobami największe znaczenie odgrywa wiedza o potencjalnym zagrożenia w danym momencie wegetacji roślin oraz znajomość biologii sprawców chorób – warunków w jakich dochodzi do infekcji i tych sprzyjających rozwojowi czynnika chorobotwórczego.

 

Prognozowane porażenie sadzeniaków ziemniaka ze zbioru 2013 roku wirusami Y i liściozwoju

wtorek, 27 sierpnia 2013 14:38

Wyniki monitoringu mszyc, wektorów wirusów ziemniaka, prowadzonego w 7 miejscowościach położonych w różnych rejonach kraju wykazały, że w 2013 roku początek ich migracji wiosennej był znacznie późniejszy niż w 2011 roku, a szczególnie w porównaniu do danych z roku 2012 – głosi komunikat Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

 

Zgnilizna korzeni buraka

piątek, 19 lipca 2013 11:43

Na plantacjach buraka w rejonie Kujaw pojawiły się objawy zgnilizny korzeni. Liście starszych okółków tracą turgor i leżą na glebie. Tkanka korzeni gnije od powierzchni bocznych w głąb tkanki. Część zgniłych korzeni po przekrojeniu wydziela niemiły zapach.

 

Chwościk buraka – czy można z nim wygrać?

poniedziałek, 15 lipca 2013 14:42

Gdyby prześledzić publikacje naukowe i popularnonaukowe dotyczące chorób buraka, to okazałoby się, że zdecydowana większość z nich poświęcona jest chwościkowi. Mimo bardzo szerokiej wiedzy na temat tego grzyba straty przez niego powodowane są nadal zbyt wysokie. Dlaczego tak się dzieje i gdzie leżą główne przyczyny niepowodzeń oraz jak wykorzystać posiadaną wiedzę, by wygrać z chwościkiem, to główne zagadnienia, które omówione zostaną w tym artykule.

 

Małe zagrożenie plantacji nasiennych przez wirusy

poniedziałek, 01 lipca 2013 16:13

W całym kraju utrzymuje się nadal bardzo niska presja mszyc, wektorów chorób wirusowych ziemniaka, wielokrotnie niższa niż w analogicznym okresie 2012 roku – podała dzisiaj w swoim komunikacie Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

 

Ochrona plonu rzepaku przed i w trakcie zbioru

środa, 26 czerwca 2013 12:04

Rzepak wykształca owoce w postaci charakterystycznych łuszczyn, które w końcowym etapie wegetacji roślin pękają uwalniając do gleby dojrzałe nasiona. Dla rolników uprawiających rzepak  jest to bardzo niekorzystny proces powodujący duże straty plonu ziarna podczas zbioru. Zjawisko to, występujące raz w większym, raz w mniejszym nasileniu, przyczynia się do uzyskiwania niższych – o kilka, a nawet kilkanaście procent plonów. Straty spowodowane osypywaniem się nasion mogą stać się dla producentów wyjątkowo dotkliwe ekonomicznie. Częste zmiany pogody, silne wiatry, gwałtowne deszcze, mogą spowodować znaczny spadek plonu.

 

Wznowienie rejestracji Select Super 120 EC

czwartek, 20 czerwca 2013 12:28

4 czerwca 2013 r. została wydana decyzja w sprawie wznowienia rejestracji środka Select Super 120 EC i możliwości stosowania go w uprawach roślin warzywniczych, sadowniczych i rolniczych.

 

Uwaga na mszyce!

środa, 12 czerwca 2013 16:20

Jak poinformowała w ostatni piątek Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, rozpoczęła się migracja wiosenna mszyc wektorów chorób wirusowych ziemniaka i ich przeloty z gospodarzy zimowych (drzewa, krzewy) na letnich, w tym również i ziemniaki.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 5 z 11