Czym ugasić zarazę ogniową

wtorek, 24 marca 2015 14:44

Wśród problemów, z którymi w tym sezonie będą musieli zmierzyć się sadownicy, jest niebezpieczna i łatwo rozprzestrzeniająca się zaraza ogniowa. Do tej pory na rynku brakowało skutecznych środków chemicznych, które pozwoliłyby całkowicie zwalczyć tę chorobę. Czy ten rok przyniesie zmiany, które pozwolą uniknąć groźnych zakażeń i strat w sadach?

 

Występowanie i zwalczanie chorób rzepaku ozimego na plantacjach uszkadzanych przez zwierzęta jeleniowate

poniedziałek, 23 lutego 2015 11:42

Jak wykazały badania prowadzone w Instytucie Ochrony Roślin-Państwowym Instytucie Badawczym w Poznaniu, istnieje zależność pomiędzy nasileniem wystąpienia chorób rzepaku ozimego powodowanych przez grzyby a permanentnym przebywaniem na plantacji i zgryzaniem roślin przez sarnę i jelenia.

 

Yamato 303 SE poszerza spektrum działania

poniedziałek, 19 stycznia 2015 18:13

Rozszerzony zakres stosowania fungicydu Yamato 303 SE zarówno w stosunku do chronionych roślin jak i zwalczanych patogenów sprawił, że teraz kompleksowa ochrona ważnych gospodarczo upraw jest jeszcze skuteczniejsza. Wszechstronne działanie w zwalczaniu szerokiego spektrum patogenów grzybowych niemalże przez cały sezon wegetacyjny i w różnych fazach rozwojowych roślin stawia Yamato 303 SE w rzędzie najskuteczniejszych fungicydów.

 

Kendo 50 EW – wysoce specjalistyczny fungicyd w walce z mączniakami

poniedziałek, 12 stycznia 2015 17:36

Kendo 50 EW to najbardziej zaawansowany technologicznie produkt w segmencie środków mączniakobójczych. Kendo 50 EW, dzięki zawartości cyflufenamidu, odświeżył i unowocześnił rynek tych produktów. Wieloletnie badania potwierdziły wysoką skuteczność tego nietuzinkowego fungicydu, który w nowej odsłonie jeszcze lepiej zagwarantuje bezpieczeństwo naszym uprawom. Kendo 50 EW to środek, który może zrewolucjonizować rynek produktów dedykowanych ochronie upraw przed sprawcami mączniaków prawdziwych.

 

Szkolenia uprawniające do wykonywania zabiegów chemicznej ochrony roślin

piątek, 21 listopada 2014 11:44

Okres jesienno-zimowy jest czasem ograniczonych prac polowych, w którym to Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa zachęca stosujących środki ochrony roślin do pogłębiania wiedzy w zakresie szeroko rozumianego rolnictwa, a w szczególności do udziału w szkoleniach uprawniających do wykonywania zabiegów chemicznej ochrony roślin.

 

Ślimaki nagie – zagrożenie dla upraw rolniczych

poniedziałek, 17 listopada 2014 14:25

W dniu 6 listopada 2014 r. Zarząd KRIR zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przekazując wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej oraz uchwałę Porozumienia Izb Polski Południowo-Wschodniej, w sprawie narastającego problemu rozprzestrzeniania się i liczebności inwazyjnych, obcych gatunków ślimaków nagich, które zagrażają uprawom rolniczym.

 

Matsuri 250 EC – dla jeszcze skuteczniejszej ochrony

środa, 29 października 2014 16:52

Na plantacjach zbóż w Polsce choroby grzybowe powodują rocznie redukcję plonu średnio o około 10−15%. Zdarza się, że przy sprzyjającej rozwojowi patogenów aurze straty te wynoszą 30, a nawet 50%. Skuteczne zapobieganie wystąpieniu chorób grzybowych oraz zwalczanie już powstałych infekcji łączy w sobie prawidłową agrotechnikę i technologię uprawy oraz dobrane do potrzeb zapobiegawcze i interwencyjne zabiegi ochrony roślin. Matsuri 250 EC, nowo wprowadzony na polski rynek fungicyd jest środkiem, który wspomaga ochronę pszenicy ozimej zarówno przed wystąpieniem infekcji, jak i z chwilą pojawienia się pierwszych objawów chorób.

 

Apacz w ochronie upraw sadowniczych – zwalcza szkodniki szybko i na długo

piątek, 27 czerwca 2014 15:39

Żerowanie owadów o kłująco-ssącym aparacie gębowym na roślinach sadowniczych prowadzi często do spadku jakości plonu i obniżenia kondycji roślin. Szkodniki te mogą być skutecznie zwalczone m.in. dzięki użyciu insektycydów zawierających substancje aktywne z grupy neonikotynoidów.

 

Synergia działania substancji aktywnych – skuteczne odchwaszczanie rzepaku ozimego

środa, 25 czerwca 2014 09:49

Wybór preparatu uzależniony jest przede wszystkim od składu botanicznego zachwaszczenia. Niezbędna jest znajomość stanowisk przeznaczonych pod uprawę rzepaku oraz umiejętność przewidywania ewentualnych zagrożeń – pojawiania się konkretnych gatunków chwastów. Stosowanie zabiegów zaporowych, dzięki którym co prawda uzyskuje się pełen efekt chwastobójczy bez potrzeby analizowania składu botanicznego zachwaszczenia, nie jest zalecane z uwagi na użycie wielu substancji czynnych w najwyższych dozwolonych dawkach – jest to nie tylko niezgodne z dobrą praktyką ochrony roślin i metodami integrowanymi, ale także jest po prostu nieopłacalne.

 

Zwalczanie zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej – rozporządzenie uchylone

wtorek, 17 czerwca 2014 19:09

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa poinformował, że weszło w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 kwietnia 2014 r., uchylające rozporządzenie w sprawie zwalczania i zapobiegania rozprzestrzenianiu się zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 2 z 11