Procedura administracyjna związana z dopuszczeniem środka ochrony roślin do obrotu

wtorek, 03 stycznia 2012 09:58

Rozmowa z Panem Pawłem Banachem, szefem działu rejestracji i rozwoju jednej z firm fitofarmaceutycznych działających na polskim rynku.

 

Interaktywna wyszukiwarka środków ochrony roślin

czwartek, 17 listopada 2011 07:17

Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępniono interaktywną wyszukiwarkę informacji dotyczących dopuszczonych do obrotu w Polsce środków ochrony roślin.

 

Znane substancje aktywne środków ochrony roślin – inne spojrzenie

wtorek, 25 października 2011 10:53

Szybki rozwój technologiczny jest dzisiaj domeną większości gałęzi gospodarki. Również rolnictwo korzysta z jego osiągnięć. Na rynku pojawiają się preparaty oparte na nowych, coraz bardziej skutecznych substancjach aktywnych.

 

Przygotowanie plantacji rzepaku do niekorzystnych warunków zimowych

wtorek, 20 września 2011 10:05

W tym roku rzepak w większości regionów naszego kraju został posiany w terminie. Sprzyjające warunki pogodowe sprawiły, że tylko nieliczni rolnicy byli zmuszeni opóźnić siewy. Zapowiada się dobry początek wegetacji rzepaku. Jednak wieloletnie doświadczenia pokazują, że o plantacje w trakcie wschodów oraz w pierwszych fazach rozwojowych roślin - przed okresem spoczynku - trzeba wyjątkowo zadbać.

 

Mniej insektycydów, czyli mniej mszyc

wtorek, 13 września 2011 19:56

Fot: sxc.huRolnicy stosujący na swoich polach insektycydy przeciwko mszycom osiągają jedynie krótkotrwały efekt. Szybko okazuje się, że ich uprawy atakuje jeszcze więcej szkodników, niż na polach, których nie poddaje się opryskom.

 

Chrząszcze odgrywają ważną rolę w niszczeniu chwastów

wtorek, 13 września 2011 19:44

Fot: sxc.huChrząszcze z rodziny biegaczowatych odgrywają istotną rolę w usuwaniu z gleby nasion chwastów - odkryli brytyjscy i francuscy naukowcy.

 

Skuteczne zwalczanie samosiewów

wtorek, 23 sierpnia 2011 10:22

Graminicydy to grupa herbicydów o specyficznym profilu działania. Przeznaczone są do zwalczania traw w uprawach roślin dwuliściennych. Potocznie określa się, że niszczą wszystkie rośliny jednoliścienne. Jest to mylne pojęcie.

 

Środki grzybobójcze już nieskuteczne

poniedziałek, 18 lipca 2011 10:25

Sadownicy zauważyli ostatnio, że niektóre z najczęściej używanych środków grzybobójczych nie są już skuteczne w kontrolowaniu parcha jabłoni. To samo wykazały badania naukowców  z Purdue University.

 

Terminy stosowania fungicydów zawierających kaptan, a pozostałości kaptanu w jabłkach

czwartek, 14 lipca 2011 13:31

Ochrona chemiczna nadal pozostaje podstawowym i najskuteczniejszym sposobem ochrony roślin, mimo prowadzenia od wielu lat szeroko zakrojonych badań nad poszukiwaniem alternatywnych metod w zwalczaniu agrofagów.

 

Zabezpieczenia przed podrabianiem środków ochrony roślin

sobota, 09 lipca 2011 13:11

Obrót podrobionymi środkami ochrony roślin to bardzo poważny problem, którego skala z roku na rok się powiększa. Oszacowanie tego zjawiska w liczbach jest bardzo trudne, gdyż sprzedaż tych produktów odbywa się poza oficjalną siecią dystrybucji.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 10 z 11