Uzupełnianie składników pokarmowych w uprawie roślin kapustnych

środa, 17 lipca 2013 08:52

Warzywa kapustne należą do jednej z ważniejszych grup warzyw uprawianych w naszym kraju i odznaczają się ogromnym bogactwem smaków, witamin i związków korzystnie wpływających na życie i zdrowie człowieka. Rośliny kapustne mają wysokie wymagania pokarmowe, zarówno co do makro, jak i mikroskładników, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu i formowania plonu. Kalafior i brokuł, oprócz wysokich wymagań pokarmowych, mają dodatkowo również duże wymagania glebowe.

 

Nawozy Lafarge dla obfitych zbiorów

piątek, 28 czerwca 2013 05:01

Ponad 50% gleb w Polsce ma odczyn kwaśny i bardzo kwaśny (pH poniżej 5,5). Dlatego, aby uprawy rolne rozwijały się lepiej, ziemię należy dodatkowo wapnować, tak aby jej odczyn zmienił się na słabo kwaśny lub lekko zasadowy. W procesie tym wspomogą nas dwa nowe nawozy od Lafarge – Radkowit i Kujawit.

 

Panorama pól

poniedziałek, 24 czerwca 2013 09:41

18 czerwca w Żydowie, w Wielkopolsce odbyły się pierwsze warsztaty polowe poświęcone w całości technologiom nawożenia. Uczestnikom spotkania zaprezentowano najnowsze rozwiązania do stosowania w uprawie zbóż, kukurydzy i buraka cukrowego.

 

Nowa matryca nawozowa

wtorek, 11 czerwca 2013 11:10

W niektórych krajach europejskich, na przykład we Włoszech, wyodrębniono nowe kategorie nawozów organicznych. Przykładem takiej grupy preparatów, które zakwalifikowano do osobnej grupy są hydrolizaty termiczne o wielofunkcyjnym działaniu do wykorzystywania w rolnictwie i ogrodnictwie. Ponieważ tego typu preparaty są także dostępne na polskim rynku, warto poznać ich innowacyjność.

 

Goëmar BM 86 – aktywator kwitnienia i wiązania owoców warzyw

czwartek, 06 czerwca 2013 09:54

Właściwe zawiązanie owoców decyduje o plonie, więc bezpośrednio przekłada się na opłacalność uprawy. Jest to szczególnie istotne w uprawach warzyw, których częścią użytkową są owoce. Jak wspomóc roślinę i zapewnić jej optymalną intensywność kwitnienia?

 

Preparaty poprawiające żyzność gleb

poniedziałek, 03 czerwca 2013 13:17

Rosnące znaczenie rolnictwa zrównoważonego i ekologicznych metod uprawy skłania rolników i naukowców do poszukiwania rozwiązań umożliwiających maksymalne ograniczenie stosowania środków chemicznych przy jednoczesnym utrzymaniu wysokich i jakościowo dobrych plonów. Ograniczenie chemicznej ingerencji w agrokulturze przyczynia się także do redukcji negatywnego wpływu produkcji rolnej na środowisko. W tym kontekście niezwykle istotne jest zachowanie równowagi celów produkcyjnych i środowiskowych poprzez stosowanie nawozów w optymalnych dawkach pokrywających potrzeby pokarmowe roślin pomniejszonych o ilości składników pokarmowych dostępnych z innych źródeł. Dlatego właśnie nawozy sztuczne coraz powszechniej zastępuje się preparatami poprawiającymi żyzność gleb, a tym samym znacząco zwiększającymi ilość składników pokarmowych, jakie rośliny mogą czerpać ze źródeł glebowych.

 

Biostymulatory w uprawie buraka cukrowego

środa, 29 maja 2013 11:19

W ostatnich latach rolnicy zajmujący się uprawą buraka cukrowego coraz częściej sięgają po biostymulatory. Należałoby zadać sobie pytanie dlaczego właśnie biostymulatory i czy to się opłaca. Jest to przecież dodatkowy wydatek kilkudziesięciu zł/ha.

 

Forthial – fizjoaktywator plonowania zbóż

poniedziałek, 27 maja 2013 09:56

Właściwe odżywienie mineralne wpływa bezpośrednio na kluczowe elementy struktury plonu – liczbę kłosów z jednostki powierzchni, liczbę ziarniaków w kłosie (optymalne zapylenie i zapłodnienie) i masę 1000 ziarniaków (optymalne wypełnienie ziarna). Jednak w wielu przypadkach pomimo zastosowania odpowiednich dawek nawozów posypowych, część zawartych w nich składników pokarmowych nie jest w dostatecznym stopniu pobierana przez rośliny. Dzieje się tak np. na skutek niewłaściwego odczynu gleby, antagonistycznego oddziaływania jednych składników mineralnych w stosunku do innych, niewłaściwej wilgotności gleby ale również z powodu niedostatecznego rozwoju i aktywności systemu korzeniowego.

 

Zeal – unikatowy aktywator do upraw kukurydzy

piątek, 24 maja 2013 08:14

Powierzchnia uprawy kukurydzy w Polsce w 2012 roku wyniosła 1,05 mln ha, w tym 543,8 tyś ha w uprawie na ziarno (wzrost o 63,1% w stosunku do 2011 roku). Średni plon ziarna wyniósł 73,5 q/ha, a zbiory przekroczyły 4,0 mln ton. Ta wyjątkowa sytuacja w uprawie kukurydzy była związana z koniecznością przesiewu aż 30% powierzchni zbóż ozimych i rzepaku ozimego. Duża część tej powierzchni została przesiana kukurydzą.

 

Bioaktywny nawóz do pomidorów GreenOK + NPK

wtorek, 21 maja 2013 07:22

Jest to bioaktywny, płynny nawóz organiczno-mineralny zawierający substancje humusowe i dodatkowo wzbogacony o składniki mineralne – fosfor, potas i azot.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 8 z 11