Racjonalizacja nawożenia

środa, 08 stycznia 2014 17:45

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w rolnictwie na całym świecie masowo stosowano środki ochrony roślin i nawozy mineralne, co przyczyniło się do nadmiernej degradacji środowiska naturalnego. Jest to efektem pogoni za wysokimi plonami o jak najwyższej jakości. Niestety nadmierna chemizacja rolnictwa ma swoje odbicie w negatywnym oddziaływaniu na środowisko naturalne i zdrowie człowieka – pojawiła się groźba wyniszczenia organizmów pożytecznych, rozwoju ras odpornych szkodników na stosowane pestycydy oraz pojawiania się wtórnych patogenów. Nadmierne używanie pestycydów i nawozów mineralnych niekorzystnie wpływa nie tylko środowisko, ale także na zdrowie ludzi.

 

Rewolucja w nawożeniu azotem specjalnych upraw ekologicznych

wtorek, 17 grudnia 2013 11:27

W Polsce z roku na rok przybywa gospodarstw ekologicznych. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowanych w roku bieżącym, na koniec grudnia 2012 r. w Polsce było 25,9 tys. gospodarstw ekologicznych gospodarujących na ponad 650 tys. ha. W stosunku do 2011 r. powierzchnia i liczba gospodarstw zwiększyła się o 10%. W ciągu ostatnich dziesięciu lat powierzchnia użytków ekologicznych w naszym kraju wzrosła jedenastokrotnie i nadal, według ekspertów, będzie wzrastać.

 

Nowoczesne sposoby odżywianie kukurydzy - bo najważniejszy jest start!

poniedziałek, 02 grudnia 2013 09:48

Uprawa kukurydzy w Polsce staje się coraz powszechniejsza. O ile w 2012 roku wzrost powierzchni zasiewów tej rośliny był spowodowany przez straty powstałe w oziminach, o tyle w roku 2013 ponownie powierzchnia uprawy kukurydzy oscylowała około miliona ha.

 

Nowa generacja nawozów dolistnych

piątek, 15 listopada 2013 10:07

Nawożenie dolistne stanowi cenne narzędzie do zwiększania produktywności roślin. Obecnie ciężko sobie wyobrazić wysoki plon bazując tylko na konwencjonalnych nawozach doglebowych. Przekonało się o tym wielu rolników, którzy wprowadzili nawożenie dolistne do standardowej praktyki w technologii uprawy roślin.

 

Nawożenie jesienne sadów posypowo

piątek, 25 października 2013 08:43

W tym roku straty wielu składników pokarmowych z gleby były wysokie, a spowodowane głównie przebiegiem pogody. Dotyczy to przede wszystkim azotu, ale także potasu i fosforu, które zostały wypłukane przez topniejące śniegi, a później – wiosną i latem – dodatkowo przez częste i obfite opady deszczu. Wszystkie te składniki były dodatkowo wymyte w sadach podtopionych.

 

Ogólnopolskie badanie zawartości azotu mineralnego

poniedziałek, 14 października 2013 08:29

Nie od dziś wiadomo, że najważniejszym składnikiem pokarmowym w żywieniu roślin jest azot. Decyduje on o wielkości i jakości plonu. Wynika to z funkcji azotu, który jest niezbędnym elementem syntezy cząsteczek białka – podstawowego budulca wszystkich żywych organizmów.

 

Jesienne odżywianie zbóż mikroelementami

poniedziałek, 16 września 2013 12:48

Jesień jest jednym z kluczowych okresów w rozwoju zbóż ozimych. Od właściwego terminu i ilości siewu, jego głębokości, skutecznego zaprawienia ziarna oraz ochrony herbicydowej zależy stan, w jakim rośliny wejdą w okres spoczynku zimowego. Nie sposób również pominąć roli właściwego odżywienia roślin makroelementami (szczególnie fosforem i potasem), jak i mikroelementami (zwłaszcza miedzią i manganem).

 

Nawożenie donasienne zbóż

czwartek, 01 sierpnia 2013 08:13

Celem stosowania nawozów donasiennych jest zapewnienie lepszego startu rozwijającej się roślinie na etapie, kiedy zapasy substancji odżywczych zgromadzonych w nasionach zostały wyczerpane.

 

Owocowy smak lata

środa, 31 lipca 2013 13:17

Polskie lato kojarzy nam się przede wszystkim ze smakiem soczystych owoców z własnego sadu. Cały rok czekamy na pyszne wiśnie i czereśnie, których czas dojrzewania powoli dobiega końca. Aby cieszyć się nimi także w następnym roku, powinniśmy już teraz odpowiednio zadbać o drzewa. Koniec sierpnia i początek września to doskonały moment, aby przygotować rośliny do zimowego spoczynku. Pomocny będzie tu bioaktywny nawóz GreenOK z mikroelementami.

 

Siew punktowy rzepaku – ultrazlokalizowane nawożenie startowe

poniedziałek, 22 lipca 2013 12:24

Rzepak jest wyjątkowo wymagającą uprawą. Każde zaniedbanie terminu siewu, nawożenia czy ochrony prowadzi do straty plonu. O powodzeniu uprawy rzepaku ozimego, decyduje przede wszystkim poprawna i wykonana w odpowiednim terminie agrotechnika. Pierwszym, najważniejszym zabiegiem decydującym o wysokości i jakości przyszłorocznych plonów jest siew. Determinuje on wzrost i właściwy pokrój roślin rzepaku przed zimą oraz wpływa na efektywność pozostałych czynników plonotwórczych.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 7 z 11