Startowe nawożenie kukurydzy

czwartek, 10 kwietnia 2014 08:19

Uprawa kukurydzy staje się w naszym kraju coraz bardziej popularna. Ogólny areał jej uprawy w 2013 roku drugi raz z rzędu przekroczył milion hektarów, z czego około połowa jest uprawiana na ziarno. Stała się więc ona najdynamiczniej rozwijającą się uprawą w naszym kraju w ostatnich latach.

 

Jak nawozić soję – opłacalny łamacz płodozmianu

środa, 19 marca 2014 08:57

Soja jest najważniejszą rośliną oleistą na świecie. Z roku na rok zapotrzebowanie na ten surowiec rośnie. Rośnie także powierzchnia jej uprawy. W Unii Europejskiej zapotrzebowanie na soję jest kilkunastokrotnie większe od jej produkcji. Polska importuje około 2 milionów ton poekstrakcyjnej śruty sojowej każdego roku.

 

Ergon Pak – nowy oręż herbicydowy w uprawie zbóż

wtorek, 18 marca 2014 09:22

Ergon 750 WG to nowy herbicyd zbożowy wprowadzony na rynek w bieżącym roku. Preparat skutecznie zwalcza kompleks najważniejszych chwastów dwuliściennych w uprawie pszenicy ozimej i jęczmienia jarego.

 

Integrowane nawożenie truskawek

wtorek, 11 marca 2014 09:24

Według definicji Integrowana Produkcja jest to produkcja wysokiej jakości między innymi owoców, dająca pierwszeństwo bezpiecznym metodom niechemicznym, minimalizująca niepożądane efekty uboczne stosowanych agrochemikaliów ze szczególnym uwzględnieniem ochrony środowiska i zdrowia ludzi. Zasady Integrowanej Produkcji nie tylko obejmują Integrowaną Ochronę, ale również integrowane podejście do nawożenia roślin. W związku z wejściem w styczniu 2014 r obowiązkowych zasad Integrowanej Ochrony cała uwaga producentów skupiona jest na ochronie roślin. Zapomina się natomiast o nawożeniu, które ma krytyczne znaczenie z punktu widzenia budowy plonu dobrej jakości oraz nie jest obojętne dla środowiska i naszego zdrowia.

 

Wiosenne dokarmianie rzepaku ozimego kluczem do wysokich plonów

środa, 19 lutego 2014 09:09

Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Od stycznia bieżącego roku w Polsce zaczęły obowiązywać zasady integrowanej ochrony roślin, która narzuca nam wykorzystywanie postępu technologicznego i biologicznego w uprawie, ochronie i nawożeniu plantacji.

 

Integrowane nawożenie buraka cukrowego

piątek, 14 lutego 2014 09:45

Integrowana produkcja roślin wykorzystuje postęp technologiczny i biologiczny w uprawie, ochronie i nawożeniu roślin. Integrowane nawożenie polega na łączeniu nawozów chemicznych z nowego typu nawozami pochodzenia naturalnego. Takie połączenie umożliwia uzyskanie wysokiego plonu technologicznego cukru.

 

Nowy rozdział w nawożeniu upraw rozpoczęty

środa, 12 lutego 2014 08:34

Rok 2014 już od samego początku jest przełomowy dla producentów rolnych, z uwagi na fakt wprowadzenia obowiązku stosowania integrowanej ochrony roślin oraz z uwagi na nowe kierunki wytyczone przez Komisję Europejską, zgodnie z którymi należy redukować stosowanie nawożenia mineralnego, które przyczynia się do degradacji gleb i zanieczyszczenia środowiska naturalnego. W świetle tego, rolnicy powinni świadomie wybierać nawozy, które sprzyjają wzrostowi produktywności upraw poprzez redukcję wpływu szkodliwych dla roślin czynników biotycznych i abiotycznych.

 

Biostymulacja plonu

poniedziałek, 03 lutego 2014 08:26

31 stycznia 2014 roku w Poznaniu, podczas Targów Polagra Agro-Premiery odbyło się spotkanie prasowe poświęcone biotechnologii morskiej i biostymulacji plonu. Organizatorzy przedstawili możliwości wykorzystania alg w rolnictwie i ogrodnictwie.

 

Nawozy azotowe o kontrolowanym uwalnianiu składników

piątek, 24 stycznia 2014 08:23

Najważniejszym składnikiem pokarmowym w odżywianiu roślin jest azot, który decyduje o wielkości i jakości plonu. Jest najbardziej plonotwórczym składnikiem pokarmowym. Azot jest niezbędnym elementem syntezy białka, czyli podstawowego budulca roślin. Wpływa na intensywny wzrost i rozwój roślin – zwiększa ich biomasę oraz plon nasion. Bez nawożenia azotowego nie jest możliwe uzyskanie wysokiego plonu dobrej jakości.

 

Tylko sprawdzone rozwiązania zapewniają sukces w uprawie

poniedziałek, 20 stycznia 2014 12:08

Uprawa roślin to bardzo często loteria. Głównym czynnikiem, który dyktuje warunki wegetacji, to pogada. Niestety w przypadku upraw polowych nie mamy na nią wpływu, ona decyduje o powodzeniu podjętych działań. W minionym roku niestety warunki pogodowe nas nie rozpieszczały. Miało to odzwierciedlenie w plonach.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 6 z 11