Mikroelementy w uprawie marchwi

piątek, 04 lipca 2014 11:05

Mikroelementy w uprawie marchwi są istotnym elementem w produkcji dobrej jakości tego warzywa. Do niedawna jeszcze zaniedbywano ten aspekt nawożenia lub traktowano go z mniejszą wagą w stosunku do nawożenia NPK.

 

Mikroskładniki w dokarmianiu dolistnym kapusty głowiastej

piątek, 27 czerwca 2014 07:43

Nawożenie głównymi dawkami jest podstawą formą odżywiania roślin, niemniej jednak nawożenie pogłówne i dolistne odgrywa znaczącą rolę w produkcji warzyw. W dużej mierze mikroelementy w istotny sposób wpływają na wysokość plonu i jego jakość, zarówno w trakcie okresu wegetacji, jak i na jakość pozbiorczą produkowanego warzywa.

 

Dokarmianie jabłoni po opadzie świętojańskim

poniedziałek, 23 czerwca 2014 08:46

Poprzez zadbanie o kondycję drzew jesienią, wiosenne dokarmianie i inne zabiegi poprawiające jakość pąków kwiatowych, a także wspomaganie roślin w okresie kwitnienia i później, kiedy po zapłodnieniu następują intensywne podziały komórkowe – mogliśmy zwiększać potencjał drzew odnośnie wielkości i jakości plonu. Opad czerwcowy, nazywany też świętojańskim, kończy czas budowania tego potencjału, a od nas zależy, w jakim stopniu uda się nam go wykorzystać.

 

Verduro – aktywator odżywienia mineralnego i plonowania warzyw

czwartek, 12 czerwca 2014 15:54

Właściwe odżywienie mineralne jest jednym z podstawowych czynników warunkujących optymalne plonowanie warzyw. W wielu przypadkach pomimo zastosowania odpowiednich dawek nawozów posypowych część zawartych w nich składników pokarmowych nie jest w dostatecznym stopniu pobierana przez rośliny np. na skutek niewłaściwego odczynu gleby, antagonistycznego oddziaływania jednych składników mineralnych w stosunku do innych, niewłaściwej wilgotności lub temperatury gleby ale również z powodu niedostatecznego rozwoju i aktywności systemu korzeniowego.

 

Dokarmianie dolistne – ważny element w uprawie cebuli

poniedziałek, 02 czerwca 2014 14:01

Uprawa cebuli w Polsce wynosi około 25 tys. ha. Jest to druga pod względem powierzchni uprawa warzywnicza w Polsce (po kapuście, a przed marchwią). Produkcja cebuli skoncentrowana jest w centralnej części naszego kraju. Najwięcej uprawia się jej w województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, dolnośląskim, mazowieckim oraz lubuskim i lubelskim. W tych regionach występują najkorzystniejsze warunki klimatyczno-glebowe do uprawy tego warzywa. Cebula ma wysokie wymagania względem składników pokarmowych zawartych w płytkiej części gleby, gdyż jej system korzeniowy znajduje się dość płytko – jego główna masa sięga do głębokości 20 cm.

 

Dolistne dokarmianie kukurydzy makro i mikroelementami

piątek, 30 maja 2014 07:47

Uprawa kukurydzy w Polsce staje się coraz powszechniejsza. Do niedawna rolnicy interesowali się przede wszystkim odmianami przeznaczonymi na kiszonkę. Szacuje się, że w ubiegłym roku areał upraw tych odmian wynosił około 500 tys. ha. Ogólna powierzchnia uprawy tej rośliny w Polsce oscyluje obecnie na poziomie koło miliona ha i jak łatwo obliczyć, około połowę tej wartości stanowi kukurydza uprawiana na ziarno. Biorąc pod uwagę wysycenie płodozmianu tradycyjnymi zbożami można założyć, że są spore szanse na dalszy wzrost znaczenia uprawy tej rośliny w naszym kraju.

 

Kolejna edycja „Panoramy pól”

środa, 28 maja 2014 11:03

27 maja 2014 roku odbyło się w Starym Luboszu w Wielkopolsce pierwsze z serii spotkań z rolnikami realizowanych w ramach drugiej edycji „Panoramy pól”. Są to warsztaty polowe w całości poświęcone nowoczesnym technologiom odżywiania roślin. Uczestnikom spotkania zaprezentowano najnowsze rozwiązania do stosowania w uprawie zbóż, rzepaku, kukurydzy i buraka cukrowego. Tegoroczne spotkania realizowane są pod hasłem: startowe nawożenie ozimin.

 

Mikronawozy – przełom w ultrazlokalizowanym nawożeniu rzepaku

wtorek, 20 maja 2014 07:56

Od kilku lat coraz głośniej mówi się o idei nawożenia ultrazlokalizowanego w odżywianiu roślin przy pomocy nawozów mikrogranulowanych. Polega ono na wysiewie około 25 kg mikrogranulatu podczas siewu roślin, poprzez wprowadzenie nawozu do gleby w bezpośrednie sąsiedztwo nasion.

 

„Kapuściany” dobry start

poniedziałek, 12 maja 2014 08:19

Kapusta głowiasta uprawiana jest na powierzchni około 25 tys. ha. Jej produkcja zajmuje największy areał wśród uprawianych gatunków warzyw w naszym kraju. Przyczyną wzrostu zainteresowania uprawą kapusty jest rosnący wolumen wywozu. Kupnem polskiej kapusty zainteresowane są zarówno kraje UE, jak i nasi wschodni sąsiedzi.

 

Gwałtowny wzrost cen środków do produkcji rolnej w ciągu dekady

wtorek, 29 kwietnia 2014 11:00

W ostatnich 10 latach gwałtownie wzrosły ceny środków produkcji rolnej w Polsce. Miało to duży wpływ na dochody rolników. Nawozy stanowią grupę, w której można było zaobserwować jedne z największych wzrostów cen.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 5 z 11