Rola nawozów w uprawie roślin

niedziela, 19 października 2014 12:50

Od lat nawóz odgrywał bardzo ważną rolę w uprawie roślin na polach. Początkowo rolnicy stosowali się tylko i wyłącznie do nawozów organicznych, jakimi był obornik, kompost, gnojowica itp., natomiast wraz z postępem technologii w życie zaczęto stosować gotowe nawozy sztuczne, które pod okiem specjalistów opracowywane i produkowane są w różnych zakładach.

 

Przełom w odżywianiu fosforem

poniedziałek, 06 października 2014 10:26

Fosfor wraz z azotem i potasem jest tzw. pierwiastkiem pierwszoplanowym, a więc głównym składnikiem odżywczym roślin. Stosowany jest najczęściej przed siewem roślin uprawnych, zaleca się jego wcześniejsze wymieszanie z glebą. Spełnia ważne funkcje plonotwórcze – dostarcza energii do życia roślin, bierze udział w procesie fotosyntezy, powstawaniu węglowodanów, białek i tłuszczów.

 

Aktywator Forthial – koszt, który zmienia się w zysk

środa, 24 września 2014 09:57

Zabieg z użyciem preparatu aktywującego pobieranie przez zboża składników pokarmowych z gleby oraz powodującego efektywniejsze wykorzystanie stosowanych nawozów to koszt, który zamienia się w zysk. Jak dowodzą wyniki najnowszych doświadczeń, dzięki preparatowi Forthial realny dochód wzrasta nawet o 148 zł/ha.

 

Nawozy azotowe – świadomy wybór

środa, 17 września 2014 09:00

Przełom lata i jesieni dla wielu rolników jest okresem, kiedy podejmowana jest decyzja o zakupie nawozów azotowych na przyszły sezon wegetacyjny. Wynika to między innymi z nieco atrakcyjniejszych cen tych produktów w tym czasie i ich dobrej dostępności na rynku. Zwykle jest tak, że im bliżej wiosny, tym ceny wyższe, a dostępność towaru mniejsza. Dlatego część rolników decyduje się na zakup azotu już teraz.

 

ROOTER buduje plon od korzeni – wyniki doświadczeń

czwartek, 11 września 2014 17:55

Firma Arysta LifeScience we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczymi we Wrocławiu oraz SDOO w Masłowicach przeprowadziła badania w pszenicy ozimej i jarej z aktywatorem ROOTER. Poniżej prezentowane są wyniki doświadczeń.

 

Doping dla zbóż

poniedziałek, 01 września 2014 09:15

Istotnym czynnikiem w produkcji zbóż jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawożenia NPK. Jednak niezwykle ważne dla tych upraw są także mikroelementy: mangan, miedź, magnez czy cynk. Odgrywają one kluczową rolę w systemach enzymatycznych wielu procesów metabolicznych zachodzących w organizmach roślinnych. Nawożenie doglebowe jest podstawowym sposobem dostarczania roślinie makroskładników. Z kolei nawożenie dolistne doskonale sprawdza się w zaopatrywaniu roślin w mikropierwiastki. Efektywne nawożenie dolistne gwarantuje zwiększenie potencjału plonotwórczego, pobudzenie metabolizmu i wzmocnienie odporności roślin.

 

Skuteczne nawożenie użytków zielonych

czwartek, 28 sierpnia 2014 10:41

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie hodowlę bydła mlecznego bez produkcji wysokiej jakości pasz objętościowych. Trwałe użytki zielone oraz trawy i ich mieszanki z motylkowatymi uprawiane na gruntach ornych to bardzo cenne źródło składników pokarmowych dla bydła. Dostarczają one zarówno białka, jak i energii, połączonych z niezbędnym dla przeżuwaczy włóknem.

 

Znaczenie wapnia w odżywianiu rzepaku ozimego

poniedziałek, 28 lipca 2014 08:06

Rzepak ozimy należy do upraw intensywnych – żeby wydał wysoki plon potrzebuje właściwej agrotechniki (ważny jest zwłaszcza termin siewu) i nawożenia. Oczywiście bardzo istotny jest przy tym wybór dobrej odmiany rzepaku, o określonych parametrach użytkowych. Rzepak jest rośliną, która pobiera znaczne ilości składników pokarmowych z gleby. Z plonem 1 t nasion i odpowiednią masą słomy pobierane jest około: 60 kg azotu (N), 25 kg fosforu (P2O5), 50 kg potasu (K2O), 50 kg wapnia (CaO), 8-10 kg magnezu (MgO).

 

Dolistne dokarmianie wapniem sadów jabłoniowych

poniedziałek, 21 lipca 2014 08:30

Dolistne dokarmianie wapniem odgrywa kluczowe znaczenie profilaktyczne w ograniczaniu chorób fizjologicznych. Pomimo tego, że pierwiastek ten jest pobierany przez rośliny w dużych ilościach jest nierównomiernie dystrybuowany do poszczególnych części w roślinie, gdyż transport wapnia zależy od obecności auksyn. Występowanie tego rodzaju regulatorów wzrostu w poszczególnych częściach roślin zmienia się w zależności od okresu ich wzrostu i rozwoju.

 

Jesienne dokarmianie rzepaku

wtorek, 15 lipca 2014 14:38

Podstawowym celem plantatorów rzepaku jest zwiększenie wydajności upraw – uzyskanie wysokich plonów o bardzo dobrych parametrach jakościowych. Niestety, nawet restrykcyjne przestrzeganie prawidłowych zasad agrotechnicznych nie zawsze jest działaniem wystarczającym, zapewniającym sukces produkcji.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 4 z 11