Jak zwiększyć zawartość próchnicy w glebie?

piątek, 03 lipca 2015 16:48

Serwis POLIFOSKA, należący do Grupy Azoty Police, radzi jak zwiększyć zawartość próchnicy w glebie.

 

Biostymulator kontra stres suszy

czwartek, 02 lipca 2015 12:42

Kluczowe miesiące dla wzrostu kukurydzy były w tym roku wyjątkowo suche i chłodne. Niska temperatura i brak wody to dla młodych roślin poważny czynnik stresowy uniemożliwiający pobieranie składników pokarmowych, a przez to prawidłowy wzrost. W takiej sytuacji z pomocą rolnikom przychodzi Asahi SL – sprawdzony biostymulator, który zapobiega negatywnym skutkom suszy i niekomfortowo niskiej temperatury dla tej wyjątkowo ciepłolubnej rośliny.

 

Warsztaty z nawożenia - spotkanie z rolnikami w Dębnie

poniedziałek, 29 czerwca 2015 08:31

25 czerwca odbyło się ostatnie z serii tegorocznych warsztatów polowych poświęconych technologiom odżywiania roślin i gleby preparatami o działaniu biostymulującym. Spotkanie odbyło się w miejscowości Dębno w Rolniczo-Wytwórczym Kombinacie Spółdzielczym.

 

Nawożenie ultrazlokalizowane rzepaku teraz dużo łatwiejsze!

poniedziałek, 15 czerwca 2015 09:50

Rzepak ozimy to bardzo wymagająca uprawa o stosunkowo dużych potrzebach pokarmowych, i to już na starcie. Zaraz po wysianiu potrzebuje azotu, fosforu, potasu oraz wapnia i siarki. Dlatego stanowisko pod tę uprawę powinno być dosyć zasobne w składniki pokarmowe. Rzepakowi zdecydowanie potrzeba nawożenia startowego. Ważny jest też odczyn gleby (pH powyżej 6) dla właściwego pobierania składników pokarmowych.

 

Tegoroczna edycja „Panoramy pól” pod hasłem „Przełom w odżywianiu fosforem”

środa, 27 maja 2015 10:55

W dniu 26 maja br. w Wielkopolsce (Stary Lubosz k/ Kościana) miała miejsce inauguracja III edycji spotkań z rolnikami realizowanych w ramach „Panoramy pól”. Są to warsztaty polowe w całości poświęcone nowoczesnym technologiom odżywiania zarówno roślin, jak i samej gleby. Uczestniczącym zaprezentowano innowacyjne rozwiązania do stosowania w uprawie zbóż, rzepaku, kukurydzy i buraka cukrowego. Tegoroczne spotkania realizowane były pod hasłem: przełom w odżywianiu fosforem.

 

Kukurydza wymaga dokarmiania

poniedziałek, 25 maja 2015 08:35

W strukturze zasiewów, w której około 70% zajmują tradycyjne zboża, kukurydza stanowiła do niedawna pewną alternatywę jako uzupełnienie płodozmianu w wielu gospodarstwach. W tym roku w związku z wymogami tzw. „zazieleniania” ten aspekt jej uprawy może nieco stracić na znaczeniu. Jednak i tak jej powierzchnia uprawy w Polsce wynosi około miliona hektarów, z czego około połowa jest uprawiana z przeznaczeniem na kiszonkę.

 

Wapnowanie to nie tylko regulacja odczynu gleby

poniedziałek, 11 maja 2015 09:46

Pierwiastki występujące w roślinach w ilościach powyżej 0,1% suchej masy określane są jako makroelementy. Zalicza się do nich między innymi wapń, który jest podstawowym składnikiem pokarmowym roślin. Wapń należy także do kluczowych czynników produkcji, które w głównym stopniu decydują o poziomie plonowania roślin. Ale zaopatrzenie roślin w wapń ma istotne znaczenie nie tylko dla wielkości plonów, ale przede wszystkim dla ich jakości.

 

Nowe trendy w dolistnym dokarmianiu zbóż ozimych

czwartek, 16 kwietnia 2015 12:05

Tegoroczna aura w naszym kraju okazała się na tyle łagodna, że większość ozimin przetrwała okres spoczynku zimowego w doskonałej kondycji. Wegetacja rozpoczęła się w większości regionów Polski właściwie jeszcze przed kalendarzowym nadejściem wiosny. W związku z długą i ciepłą jesienią oraz wczesną wiosną, zagrożenie związane ze zwiększoną presją chorób grzybowych, powinno zwrócić szczególną uwagę rolników w czasie prowadzenia łanu. Zbyt gęsty siew czy intensywne nawożenie azotem może dodatkowo powodować zwiększoną podatność roślin na choroby i uszkodzenia. Obserwując plantacje zbóż w różnych regionach Polski widać też ogromne różnice w ich rozwoju. Na zachodzie i południu pszenice już strzelają w źdźbło, a na północnym wschodzie dopiero wchodzą w pełnię krzewienia.

 

Truskawkowa inwestycja w jakość

środa, 15 kwietnia 2015 13:50

Już niebawem plantatorzy truskawek będą podejmowali ważne decyzje dotyczące zabiegów ochronnych, pielęgnacyjnych i zwiększających jakość plonu. O korzyściach, jakie wynikają z zastosowania biostymulatora Calibra, przekonali się w ubiegłym sezonie dwaj producenci, którzy dzielą się swoimi obserwacjami z przeprowadzonych doświadczeń i sprawdzonym sposobem na zdrowe, większe owoce i większy zysk.

 

Nawożenie buraka cukrowego

czwartek, 09 kwietnia 2015 08:31

Burak cukrowy to uprawa, która wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem producentów rolnych mimo, że jest to uprawa czasochłonna i co ważniejsze kosztochłonna. Zajmijmy się jednym z najważniejszych aspektów w produkcji buraka, a mianowicie nawożeniem.

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 2 z 11