"Obce" dżdżownice mogą zagrażać lasom

czwartek, 08 marca 2012 00:10

Pochodzące z odległych ekosystemów dżdżownice mogą zagrażać lasom, co w dużej mierze jest winą wędkarzy - informuje pismo "Human Ecology".

 

NASA zbadała ziemskie lasy z kosmosu

piątek, 24 lutego 2012 00:11

Amerykańska agencja kosmiczna NASA zaprezentowała szczegółowe globalne mapy wysokości ziemskich lasów opracowane na podstawie laserowych pomiarów z orbity okołoziemskiej. Zespół naukowców prowadzony przez NASA stworzył mapy na podstawie 2,5 miliona laserowych pomiarów dokonanych z kosmosu. Dane były zbierane w roku 2005 za pomocą instrumentu o nazwie Geoscience Laser Altimeter System, pracującego na satelicie ICESat (Ice, Cloud and land Elevation Satellite).

 

Zakończyło się przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy na odtworzenie lasów zniszczonych przez klęski żywiołowe

środa, 22 lutego 2012 13:11

Fot: sxc.huARiMR zakończyła przyjmowania wniosków o przyznanie pomocy z działania "Odtwarzanie potencjału produkcji leśnej zniszczonego przez katastrofy oraz wprowadzanie instrumentów zapobiegawczych", które jest finansowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013. Wnioski o wsparcie można było składać od 23 stycznia 2012 r. W tegorocznym naborze, do Oddziałów Regionalnych ARiMR złożono 116 takich wniosków na łączną kwotę blisko 231 mln zł.

 

Bydgoszcz: Zmowa w przetargach

środa, 22 lutego 2012 13:00

Fot: sxc.huDwóch przedsiębiorców oferujących usługi związane z leśnictwem wbrew prawu uzgadniało oferty dotyczące przetargów. W ten sposób mieli zamiar wpłynąć na wyniki konkursu organizowanego przez Nadleśnictwo Golub–Dobrzyń – uznała Prezes UOKiK.

 

Zmiany w Lasach Państwowych

wtorek, 21 lutego 2012 01:09

Lasy Państwowe mają nowego dyrektora generalnego. Minister środowiska Marcin Korolec powierzył tę funkcje Adamowi Wasiakowi.

 

Ile drzew w lesie, ile lasu w Polsce?

poniedziałek, 20 lutego 2012 01:20

Fot: sxc.huBlisko jedna trzecia Polski ma być pokryta lasami do końca dekady. Do założonego wyniku brakuje nam już niewiele, mimo, że na drodze do celu las przeszkód, w tym brak terenów i małe ekonomiczne zainteresowanie właścicieli gruntów zalesieniami. O zwiększaniu powierzchni lasów i ich kondycji mówił w Sejmie Janusz Zaleski, Główny Konserwator Przyrody.

 

Feromony pomogą chronić lasy bukowe przed szkodnikiem

wtorek, 25 października 2011 09:38

Fot: sxc.huSubstancję feromonową, która pozwoli lepiej chronić lasy bukowe, dębowe, brzozowe i inne przed jednym ze szkodników, opracowali naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie - poinformował Instytut w przesłanym PAP komunikacie. Drwalnik bukowiec to niewielki, ciemny chrząszcz o walcowatym kształcie, dorastający najwyżej czterech milimetrów. Występuje w Europie, a żeruje na drzewach liściastych. Można go spotkać głównie w lasach bukowych, zwłaszcza już uszkodzonych. Nie gardzi też brzozami, dębami, klonami, lipami i innymi gatunkami.

 

Wylesiona Amazonia staje się wielkim pastwiskiemWylesiona Amazonia staje się wielkim pastwiskiem

poniedziałek, 12 września 2011 07:05

Fot: sxc.huPonad połowa wylesionych niedawno fragmentów dżungli amazońskiej pełni obecnie rolę pastwisk - informuje brazylijski instytut badań kosmicznych. Wiadomość podała agencja AP.

 

Rolnicy pytają o przyznanie premii zalesieniowej

sobota, 27 sierpnia 2011 11:02

Mój mąż zalesił 6 hektarów słabych gleb, bo rolnicze użytkowanie takich gruntów nie gwarantowało odpowiednich dochodów. Złożył też w ARiMR wniosek o zwrot części kosztów oraz premię pielęgnacyjną  za zalesione grunty i otrzymał zawiadomienie, że środki te zostały mu przyznane z PROW 2007-2013. Jednak w międzyczasie mąż uległ wypadkowi i gospodarstwo przekazał synowi.  Kto obecnie ma prawo do przyznanych środków finansowych? Chciałabym dodać, że zalesione grunty są w tej chwili w gospodarstwie przekazanym synowi,  a my obydwoje z mężem jesteśmy na rencie.

 

Zakończyło się przyjmowanie wniosków o pomoc na zalesianie

piątek, 26 sierpnia 2011 23:07

Fot: sxc.huRolnicy, którzy zdecydowali się posadzić las na swoich gruntach, mogą otrzymać na realizację tego zadania pomoc z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór wniosków o przyznanie pomocy z działania "Zalesianie gruntów rolnych i zalesianie gruntów innych niż rolne" finansowanego z PROW 2007 - 2013 trwał od 1 czerwca. Wnioski można było składać do 1 sierpnia w biurach powiatowych ARiMR . Od początku tegorocznego naboru o taką pomoc ubiegało się 3104 rolników.

 
«pierwszapoprzednia12345678następnaostatnia»

Strona 7 z 8