Francuska kampania promująca "brzydkie owoce i warzywa"

piątek, 03 lipca 2015 09:12

Jak donosi FAMMU/FAPA na podstawie informacji Green Med Journal, francuska kampania wspierająca spożycie i sprzedaż tzw. ”brzydkich warzyw i owoców” dała po roku trwania doskonałe rezultaty.


Ta nowa kampania polega na tym, że owoce i warzyw, które nie mieszczą się w I klasie jakościowej, czyli mają zniekształcony wygląd, brzydką skórkę lub mogą być w jakikolwiek inny sposób „wybrakowane”, są sprzedawane w wielu francuskich sieciach sprzedażowych po obniżonej o 30% cenie. W trakcie rocznej kampanii sprzedano ponad 10 tys. ton takich produktów.

Co ciekawe, swoją popularnością kampania objęła również inne produkty – w sporo tańszych cenach sprzedawane są produkty mleczne z krótkim terminem przydatności: sery i jogurty można już kupić za połowę ceny. W najbliższym czasie promowanie „tańszej” sprzedaży ma objąć również produkty rybne, piekarnicze i mięsne.

Na dzień dzisiejszy marnowane jedzenie we Francji – z różnych przyczyn, nie tylko kształtu czy terminu spożycia – szacowane jest na około 17 mln ton rocznie. Podobne kampanie jak we Francji planują w najbliższym czasie Hiszpanie i Amerykanie.

Źródło: FAMMU/FAPA