Redukcja ubojów bydła w Brazylii

środa, 29 lipca 2015 12:43

Jak podaje FAMMU/FAPA na podstawie informacji Meat Livestock Australia, pierwszy kwartał 2015 r. był w Brazylii gorszy pod względem uboju bydła.


W okresie od stycznia do marca tego roku Brazylijczycy ubili łącznie 7,7 mln sztuk bydła – jest to o 8% mniej niż w I kwartale 2014 roku oraz o 9% mniej niż w analogicznym okresie roku 2013. Udział zwierząt płci żeńskiej w ubojach ogółem ukształtował się na poziomie 44%, co oznacza, że był najniższy od 4 lat.

Spadek liczby ubojów bydła jest rezultatem kurczącej się podaży zwierząt rzeźnych, a także wysokich cen wolców i cieląt.

Spadkowi ubojów bydła towarzyszy mniejsza produkcja mięsa wołowego, pomimo tego, że średnia waga ubijanych zwierząt zwiększyła się w I kwartale br. o 2% do 237,5 kg. W omawianym okresie Brazylia wyprodukowała 1,8 mln ton mięsa wołowego, czyli o 6% mniej niż przed rokiem.

Redukcję ubojów bydła zanotowano w większości stanów Brazylii, w tym największe spadki dotyczyły Mato Grosso, Mato Grosso do Sul oraz Goias. Pomimo zmniejszenia się liczby zwierząt kierowanych na ubój, stan Mato Grosso pozostał największym producentem wołowiny w kraju.

Trzeba podkreślić, że wielu producentów brazylijskich zatrzymuje krowy w stadzie, co tym samym wpływa na ograniczenie podaży bydła na ubój, ale jednocześnie daje szansę na odbudowę pogłowia bydła w najbliższych latach. Warto też wspomnieć, że w wielu regionach Brazylii pada dużo deszczu tej zimy, co pomaga w utrzymaniu pastwisk w dobrej kondycji, wpływając na zwiększenie wagi zwierząt.

Źródło: FAMMU/FAPA